Pětasedma na kulièky
Datum: Saturday, 26. July 2014 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Československá a nyní česká pistole CZ 75 patří ke zbraním intenzivně kopírovaným. Firmu, která zbraně vyrábí, nepochybně nejvíc zajímají kopie ostrých zbraní, kterých je ve světě dost, ale je tu také kopírování zbraní zvučných značek a typù pro účely airsoftu. Český výrobce pistolí CZ 75 (ale i jiných modelù) se samozřejmě stará, aby k jeho ostrým zbraním vznikaly kvalitní airsoftové kopie.

kp09-nehotove Důvodů je nepochybně víc, ale za ten nejdůležitější považujeme skutečnost, že za autorizované kopírování se dozajista platí. Druhý a nikoli nepodstatný důvod je, že mít autorizovanou airsoftovou kopii své ostré zbraně se nosí. Když zbraň více méně služebního typu nestojí airsoftovým firmám za pozornost, není to pro ni dobré znamení.

Vedle airsoftových kopií autorizovaných, které bývají z principu kvalitní, existují také kopie neautorizované. Jejich kvalita bývá různá, ale zdůrazněme, že také mezi neautorizovanými klony najdeme řadu kvalitních výrobků, které se vyplatí vzít při nákupu v úvahu. Jeden z těchto kvalitních výrobků je pistole KP 09 od taiwanské firmy KJWorks. Když nám ji Ing. Jan Šulc z firmy Bohemia Air Soft na Dni Střelecké revue v Pardubicích půjčoval k vyzkoušení, hned zdůraznil, že podle něj si tuto zbraň oblíbíme. A měl pravdu. 

Zbraň má na první pohled blíž ke starším pětasedmdesátkám než k těm dnešním


V papírové krabici s polystyrenovým lůžkem ležela zbraň, která je pistoli CZ 75 velmi podobná. Od současného modelu CZ 75 B se ovšem poněkud liší, protože jak nám řekl kolega David Pazdera, konstruktéři (kopisté) na dalekém ostrově si vzali jako vzor starší provedení pistole CZ 75 v podobě, kterou měla od roku 1980. Toto provedení je charakteristické zaobleným a nikoli vpředu rovným lučíkem. K tomuto provedení čezety z roku 1980 mají blízko také střenky. Porovnáme-li jejich tvar se staršími čezetami, je kopie dokonalá s výjimkou tehdejšího loga české zbrojovky, které na airsoftové zbrani nahradilo právě logo tchajwanského výrobce. Také tvar kohoutu tchajwanské kopie odpovídá tomu, který měly pětasedmdesátky do 80. let, kdy si zavedení kulatého kohoutu vynutili zahraniční zákazníci. Pistole, která je celokovová, už má také zesílený „závěr“ a tělo s ne tak úplně atraktivními podélnými žlábky vepředu, které pistole v 80. letech také měly.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2014. Tam si také můžete přečíst plné znění.


Støelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2860