ARDESA OUTFITTER
Datum: Tuesday, 05. August 2014 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V posledních letech je u většiny světových zbrojovek příkazem dne rozšiřovat své portfolio. Jen málo jich jde proti proudu a portfolio zužuje. Po proudu plave také španělská firma Ardesa z města Zamudio ve španělské (baskické) provincii Vizcaya (Biskaj). Po moderních předovkách se v nabídce této firmy objevily také zadovky.

V roce 2008 představila Ardesa na veletrhu IWA v Norimberku jako novinku řadu jednušek Outfitter. Řekněme si rovnou, že v posledních letech je po jednuškách na světovém trhu s loveckými zbraněmi poptávka, takže firma rozšířila svoji nabídku správným směrem. pro podnik tyto zbraně znamenají velký posun, protože se nejprve musel kvalifikovat k získání oprávnění vyrábět zadovky.
Navíc se rozhodla nevyrábět to, co jiní umí lépe a využila služeb osvědčených výrobců součástí zbraní. Jsou to tedy vlastně internacionální složeniny.
Outfittery jsou zadovky s lůžkovým závěrem, uzamčeným jedním masivním klínem, který zapadá do výřezu pod hlavní. Závěr se ovládá tlačítkem, umístěným před spoušťovým obloučkem.
Hlaveň je německého původu a vyrábí ji osvědčená firma Lothar Walther, která dodává řadě jiných výrobců palných zbraní v celé Evropě i mimo ni. Jde o model Walther Centerfire a hlaveň je vsazena do monobloku.
Mířidla jsou pro změnu od známé americké firmy Williams a jsou opatřena světlovodnými vlákny.
Lůžko hlavní a spoušťový mechanismus pravděpodobně vyrábí sama firma Ardesa. Zbraň je opatřena vnějším kohoutem, takže při uzamčení závěru nebo sklopení hlavně nedojde k napínání bicího mechanismu. Pěkně až před výstřelem.
Hit doby je bezpečnost. První bezpečnostní prvek představuje právě závěr a kohout. Pokud není závěr zcela uzamčen, kohout nelze spustit a tudíž nelze iniciovat náboj. Další bezpečnostní prvek představuje pojistka, jejíž tlačítko je v kořeni lučíku.

Kulovnice i brokovnice
Outfittery jsou kulovnice i brokovnice.  Liší se mezi sebou ráží, materiálem, tvarem pažby a také délkou hlavně. Všechny variace nesou označení Outfitter. Bez výjimky.
Nejčastější pažby jsou plastové v barvě šedé. Mají standardní tvary, ale existují i modely s pažbami s otvorem pro palec. Prostě to, co bude zákazník chtít a na co bude forma, to dostane.
Kulovnice se vyrábějí nejen ve slabších rážích, ale Španělé nabízejí i zbraně v ráži 308 Winchester, 30-06 Springfield, 6,5x55 mm, 7x65 R a 8x57 IRS. Hlavně mají jednotnou délku 22 palců čili 560 mm a celková délka zbraní činí 960 mm.
Brokovnice se vyrábějí v rážích 12, 20 a 410 a hlavně jsou pochopitelně zahrdlené. Délka hlavní u všech brokovnic je 1110 mm a na rozdíl od kulovnic u nich nejsou inzerovány dřevěné pažby. Ani jsme je u nich neviděli. Hmotnost těchto brokových jednušek je do 2,5 kg.
Protože Ardesa je především předovková firma, neodpustila si ani Outfittera v podobě moderní perkusní předovky. Je to karabina s patnáctipalcovou hlavní.
Outfittery rozhodně nejsou tuctové zbraně. Už design napovídá, že jde o moderní jednušky, do kterých výrobce vkládá velké naděje. Je otázka, zda tak činí právem. Moderní vzhled u nás ve střední Evropě prodeji loveckých zbraní příliš nesvědčí. Snad proto se k nám tyto zbraně ani nedovážejí. Navíc reklama těchto modelů poněkud pokulhává.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2861