Puškař Josef Winkler-Ferlach
Datum: Thursday, 08. August 2002 @ 06:00:00 CEST
Téma: Historie


Rád bych se něco dozvěděl o výrobcích firmy Jos.Winkler z Ferlachu a o historii firmy , zda existuje , ..... Tak se ptá jeden z našich čtenářů. A ny se pokoušíme mu odpovědět.

Na začátek si snad jenom tradičně povzdechnu, že informací o puškařích je stále málo a jsou nepřesné. Bylo jich totiž hodně a výzkum se tradičně věnuje hlavně těm nejznámějším. Ale k Winklerovi:
Winklerové patří k nejstarším puškařským rodinám ve Ferlachu. Řada příslušníků této rodiny je zde jako puškaři připomínána již od 17.století a působí zde dosud.
Josef Winkler je zde připomínán již kolem roku 1880 a do tohoto období jej zařazuje také odborná literatura (Eugene Heer: Der Neue Stokel). Zbraně tohoto výrobce, které jsme měli možnost vidět, dokládají, že působil prokazatelně již v 80.letech 19.století a pracoval nepochybně ještě v období těsně před I. světovou válkou. O působení firmy v období mezi světovými válkami nemáme doklady, ale nelze je ani vyloučit.
Bližší údaje o tomto puškaři nejsou známy, ale jeho zbraně jsou roztroušeny po celé střední Evropě. Jde vesměs o kvalitní individuální nebo malosériovou výrobu.
Současná ferlašská puškařská firma Jakob Koschat se ve svých reklamních materiálech označuje jako "Josef Winklers Nachfolger", čili nástupce Josefa Winklera. Majitelem firmy je v současnosti Josef Koschat.
Ve Ferlachu v současnosti též působí firma Benedikt Winkler. Přesný příbuzenský poměr k Josefu Winklerovi mi zde není znám, ale příbuzenství majitele této firmy se starobylým puškařským rodem lze takřka s jistotou předpokládat.
Pokud by někdo ze čtenářů G-I mohl tyto nedokonalé informace doplnit, budeme velice rádi.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=288