Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - MP 3008-Gerät Neuminster


MP 3008-Gerät Neuminster
Datum: Sunday, 19. October 2014 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Na sklonku II. světové války kdy se už nacistům hroutila jejich tisíciletá říše, sahali k zoufalým krokům. Jedním z nich byl i založení Volkssturmu-praporů lidoobrany složených z lidí neschopných vojenské služby. Už dříve jsme na stránkách Střelecké reuve psali o puškách VG1 až VG-5, které tyto jednotky měly mít ve výzbroji.
Vzor samopalu pro Volkssturm našli Němci u Angličanů. Britský samopal Sten vznikl ve velmi podobné situaci v jaké nyní byli Němci-nepřítel byl před branami a bylo nutno rychle vyzbrojit velké množství lidí.

Kořistní samopaly Sten Němci používali ve druhé polovině války v počtu asi 3010 kusů u protipartyzánských jednotek v Řecku, Francii a východním Prusku. Definovali jejich nedostatky a rozhodli se vyrábět upravené kopie Stenu pro Volkssturm.
Na výkresech upraveného Stenu se u firmy Mauser, jíž byly práce zadány, podílel známý konstruktér Ludvig Vorgrimler. Výkresy byly zhotoveny k datu 6.11.1944 a následně do 6.11.1944 doplněny o opravy.  Výrobní čas byl údajně zkrácen na pouhých 60 minut!
Poté měly být výkresy a asi 160 zbraní vyrobených u firmy Mauser zaslány do 14 takzvaných sestavných míst. Do těchto 14 firem mělo dodávat dalších 30 dodavatelů drobné díly a tam následně měly být samopaly zkompletovány.  Kapacita zbrojovek tak mohla být uchována pro výrobu složitějších zbraní.

Tento článek Ing. Daniela řeháka vyšel ve Střelecké revui 7/2010. Tam si také můžete přečíst úplné znění.
Střelecká revue
Střelecká revue
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2885