Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - LUXUSNÍ CENTENNIAL


LUXUSNÍ CENTENNIAL
Datum: Saturday, 22. November 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


V padesátých letech minulého století se už život v Americe dávno vzpamatoval z II. světové války a také (což bylo možná podstatnější) z důsledků velké hospodářské krize, která zemi a celý svět sežehla v letech 1929-1933. V tomto blahodárném období studené války, konkrétně v roce 1953, když u nás úspěchy socialismu vedly k totálnímu státnímu bankrotu (měnová reforma), přišla zbrojovka Smith & Wesson s novým obranným revolverem.

Tato zbraň nahradila zastaralý sebeobranný revolver Safety Hammerless, opatřený sklopnou hlavní a, jak již z názvu vyplývá, s vnitřním kladívkem, který se vyráběl v letech 1887-1940. Za vznikem této nové zbraně prý podle legendy stál vynikající americký střelec (a instruktor střelby operativců OSS) plukovník Rex Applegate, jenž byl při jakési patálii v Mexiku napaden Mexičanem s mačetou, kterého nezastavilo ani pět výstřelů z revolveru Safety Hammerless.
Poté, co se Applegate navrátil do USA, došlápl si na vedení firmy Smith & Wesson, kterému navrhl, aby mechanismus s vnitřním kladívkem nechalo zkombinovat se silným uzavřeným rámem revolveru Chiefs Special s výklopným válcem. Zkrátka chtěl, aby vznikl nový kapesní revolver se skrytým kohoutem, v němž by se dal použít náboj ráže 38 Special. I stalo se a vznikl pětiranový revolver, který se v našem bouřlivém a inovacemi hýřícím světě vyrábí dodnes, tedy ještě po 56 letech. V letech 1974-1991 se však nevyráběl, takže zas takový rekordman to není.
Revolver dostal při svém vzniku jméno Centennial, protože v roce 1953 se slavilo sto let vzniku firmy Smith & Wesson. Jako model 40 se prodával s ocelovým rámem a později vznikl model 42 s rámem z hliníkové slitiny. Zda měl plukovník Applegate ještě příležitost vyzkoušet ho na jiném rozzuřeném Mexičanovi, dějiny zamlčují.

Centennial

Při svém návratu na pulty v roce 1991 se zbraň objevila v modernizované podobě jako model 640 a jeho mechanismus se skrytým kladívkem byl aplikován i na řadu jiných revolverů Smith & Wesson. Zbraně se dobře prodávaly.
Ovšem zřejmě existovala poptávka i po původním provedení, tedy po modelu 40, takže dnes opět najdeme původní model 40 Centennial v nabídce firmy Smith & Wesson, konkrétně v části nabídky nazvané Classic. Jde o řadu revolverů, starých úspěšných modelů, které se znova začaly vyrábět pro střelce, kteří mají rádi klasické, nemodernizované zbraně a pro sběratele. Takže je to taková řada pro nostalgiky. Za 853 dolarů můžete mít revolver Centennial v ráži 38 černěný nebo v niklu a mají také hliníkový revolver model 42, jehož cenu jsme nevypátrali.

Centennial

Také firma Smith & Wesson dnes nabízí zdobené zbraně, zhodnocené svými rytci, takže není divu, že nedávno přišla na trh omezená série dvaceti revolverů Smith & Wesson model 40 Centennial v černém lesklém provedení, zdobená rytinami s rostlinnými motivy. Linky po obvodu rytin nebo součástek jsou zvýrazněné zlatem. Jinak zbraň odpovídá tovární produkci, včetně ořechových střenek s logem výrobce.
Zbraně jsou číslované a jeden kus v dřevěné kazetě se skleněným víkem přijde na úctyhodných 6 500 dolarů. Mimochodem, ta kazeta není nic originálního, protože ve stejné se prodávají všechny ryté revolvery Smith & Wesson. Když jsme koncem srpna 2009 zjišťovali, jak se revolvery, číslované od čísla CLR0001 do CLR0020, prodávají, bylo jich prodáno jenom šest. Možná je krize a možná je navýšení ceny na víc než sedminásobek za porytý revolver poněkud moc.

Centennial


Revolver Smith & Wesson Model 40 Centennial

Ráž                      38 S&W Special +P
Kapacita válce    5 komor
Mechanismus      Double Action Only
Délka hlavně       47,6 mm (1 7/8“)
Celková délka :   160,4 mm (6 5/16")


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2896