Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - FRANCOUZSKÉ ZADOVKY


FRANCOUZSKÉ ZADOVKY
Datum: Wednesday, 03. December 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Ve Francii je zvykem, že o historii zbraní nepíší lidé z armády nebo z muzeí, ale soukromí sběratelé, či badatelé které někteří troufalci nazývají amatéry, ačkoli svými znalostmi jsou to profesionálové par excelence. K nim patří Jean Huon, který od roku 1976 publikoval 18 monografií o zbraních. Další knihy přeložil a jiné napsal se spoluautory.

fusil
V této publikaci se zaměřil na francouzské pušky s válcovým odsuvným závěrem. Hned na počátku podrobně rozebírá jehlovku Chassepot, na kterou navazuje poněkud opomíjený, protože v pořádné válce nezúčastněný systém Gras.
Zvláštní kapitola je věnována přechodu Francie k opakovačkám. Jsou tam vyobrazeny lahůdky, o kterých se u nás neví. Tak třeba pušky Gras-Werndl, Gras-Puetaux a asi tucet dalších.

Francouzské zadovky

Samostatná kapitola pak je věnována opakovačkám Kropatschek, které měly původ v naší vlasti, mocnářství rakousko-uherském, aby nás potom autor přivedl k puškám Lebel ve všemožných modifikacích. Kromě všeho obvyklého se tu píše třeba o puškových granátometech na tyto zbraně.
Následuje kapitola o puškách systému Berthier, na kterou navazuje podstatně delší pasáž o zbraních Mannlicher-Berthier.
Zvláštní kapitola je věnována nezavedeným opakovačkám, které vznikly ve státních zbrojovkách. Tak třeba opakovačku MAC vyvinuli v Chatellerault po zkušenostech s výrobou statisíců pušek Mosin pro Rusko. Najdeme zde též kapitolu a exportních opakovačkách Daudeteau a o experimentálních zbraních z let 1920-1930, kdy Francie hledala novou opakovačku, aby skončila u velmi moderní a originální koncepce pušky MAS 36. Kniha končí stručným pojednáním o francouzských odstřelovačkách až k modelu FN Hecate II a úplně na konci najdeme pojednání o sumkách.
Publikace je bohatě vybavena černobílými fotografiemi zbraní. Jak pan Huon uvádí, vznikaly ty obrázky už před lety, jak se postupně setkával s jednotlivými zbraněmi. K tomu jsou doplněny dobové fotografie a nákresy.

Huon, Jean: Les fusils francais á verrou du Chassepot au F.R. F2. Crépin-Leblond, Chaumont, 2006, 270 s., cena 39 eur


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2897