Československé pistole a samopaly.
Datum: Sunday, 12. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Vývoj československých pistolí a samopalů v minulém (20.) století.

Máme a měli jsem šikovné konstruktéry zbraní. A doufejme, že je míti budeme i nadále. Dokladem prvního tvrzení nepochybně je výstava Československé pistole a samopaly, která právě probíhá v Armádním muzeu v Praze na Žižkově.
O vývoji čsl. pistolí se v posledních letech hodně napsalo. Jedním z výstupů těchto badatelských aktivit byla kniha Jana Skramoušského a Vladislava Badalíka Československé pistole 1918-1985. Vyšla někdy v roce 1996. O samopalech se zase hodně psalo především ve Střeleckém magazínu. Tedy nepsalo se o nich samo, ale psali o nich Jan Skramoušký a David Pazdera.
Ovšem co je to obrázek v knize nebo časopisu oproti tomu, když si člověk na tu zbraň může sáhnout nebo když ji alespoň vidí takříkajíc na vlastní oči. To druhé je právě možné na výstavě na Žižkově.
Na poměrně malé ploše je zde možno vidět řadu prototypů, vývojových vzorů, zbraní, které notoricky známe, ale také těch, o nichž se ještě nepsalo, natož aby se vystavovaly. Jde o skutečně ucelený průřez vývojem těchto kategorií zbraní na našem území. Jsou tu jak zbraně, které do Vojenského historického ústavu doputovaly po jednotlivých kusech, tak přírůstky z roku 1994, kdy muzeum převzalo sbírky brněnské Prototypy. Neoficiální zprávy o tomto převzetí říkají, že se to podařilo na poslední chvíli, neboť nějaký dobroděj, nepochybně bez jakýchkoli vedlejších úmyslů, hodlal tyto poklady prodat do zahraničí v ceně šrotu. Jistě tak činil v dobrém úmyslu zbavit republiku nepotřebného harampádí.
Nebudu zde vypisovat telefonní seznam exponátů, ale zaujaly mne, ačkoli jsem spíše ctitelem zbraní starších a bohatě zdobených. Jsou zde celé vývojové řady od prototypů až k sériovým výrobkům. Skutečně velmi pěkná jsou také tabla s postupem výroby pistole vz.24.
K pistolím zde najdeme také pouzdra a zásobníky, což jistě potěší, neboť kolem takhle obyčejných věcí je nejasností a sporů více než dost. Navíc zásobníky jsou také obsahem právě končící soutěže Střeleckého magazínu.
Zajímavá je také galerie s medailonky našich konstruktérů a malá kolekce signálních pistolí.

Ve výstavě jsem byl asi hodinu, ale to stačí tak na základní informaci. Fajnšmekři nepochybně pobudou déle. Jak jsem viděl na několika vzorcích návštěvníků, vzít na výstavu zvídavého a patřičně motivovaného synka, je tímto pokládáno za super odměnu. Vzíti tam však celou rodinu i s manželkou, znamená nemíti z výstavy vůbec nic.
Výstava potrvá určitě do konce září, ale zřejmě by se mohla prodlužovat.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=29