HORNADY CRITICAL DEFENSE
Datum: Sunday, 25. January 2015 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Když se u nás vytvářejí reklamní materiály na zbraně pro sebeobranu, skutečnost, že útočníka ochromí, zraní nebo dokonce zabijí, se uvádí jaksi s uzarděním, jako kdyby bránící se řádný občan způsoboval ubohému útočníkovi cosi nepatřičného či dokonce sprostého.
Američané jsou poněkud jiného názoru. Přes obavy z Obamy se v této „politicky korektní“ zemi říkají některé věci velmi otevřeně.

Tak třeba známá munička Hornady letos na Shot show představila novou střelu Critical Defense, která je přednostně určena k sebeobranným účelům pro civilisty. Firma k reklamním účelům natočila video, které začíná noční scénou: Mladá žena zaparkuje v podzemní garáži. Za sloupem postává evidentní kriminálník, který po odhození nedokouřené cigarety rychle vykračuje za ní. V ruce má pistoli. Mladá žena slyší blížící se kroky, vytáhne z kapsy subkompaktní pistoli a ještě dříve, než se funící násilník stačí na ni vrhnout nebo ji zastřelit, jej výstřelem zneškodní. Potom na videu dva pánové několik minut velebí novou střelu.
Takže co vlastně velebí? Hornady přišel na trh s novou střelou pro krátké palné zbraně s řízenou rovnoměrnou expanzí. Vyšel ze skutečnosti, že klasické expanzní střely se v sebeobranných situacích expandují nerovnoměrně. Při výstřelu na člověka překonávají vrstvu oděvu a někdy se střetnou i s dalšími oděvními doplňky. Ne vždy klade tato vrstva izolace po celé ploše čela střely stejný odpor, takže střela v různých svých částech expanduje nerovnoměrně, může vybočit z dráhy a nebo se pro změnu nedeformuje vůbec či jen částečně.
Aby tomu zamezili, umístili konstruktéři firmy Hornady do dutiny v čele plastovou, vložku (nebo spíše špunt) z měkkého materiálu. Okraje střely jsou pochopitelně upravené tak, aby se řízeně deformovaly. V zásadě jsou naříznuté. Ve chvíli, kdy střela vstupuje do materiálu (je jedno, zda jde o želatinu, oděv nebo tělo pachatele či oběti), většina sil, které na její čelo působí, se soustřeďuje právě na tuto vložku, která je zatlačována do dutiny a vyvolává tak rovnoměrnou expanzi střely, která drží směr, expanduje a zároveň předá cíli maximum své energie. Ukázky těchto řízeně deformovaných střel, které firma prezentuje, vypadají velmi dobře a výrobce tvrdí, že jeho střely se deformují vždy, v každém případě.
Náboje s těmito střelami jsou údajně vyrobeny tak, aby byl minimalizován záblesk při výstřelu, což má být výhodné při obraně domu v noci.
Zatím jsou na trhu v rážích 9 mm  Browning krátký, 9 mm Luger, 38 Special a 38 Special +P.

Američtí střelci už dokázali tyto střely alespoň trochu otestovat, protože v USA se již prodávají. Víme o testování nábojů 9 mm Browning krátký a 38 Special. Střely zafungovaly bezvadně, ale rozhodně nedosahovaly úsťové rychlosti, kterou deklaruje výrobce. U náboje 380 ACP naměřili úsťovou rychlost 911 stop za sekundu místo deklarované rovné tisícovky a u náboje 38 Special to činilo 855 místo 1175 stop za sekundu deklarovaných výrobcem. Ovšem to hlavní, co Hornadyho střely odlišuje od těch ostatních, funguje údajně stoprocentně.
Pokud se týká ceny, rozhodně nejde o levný špás na střílení pro zábavu. Jedna rána v ráži 38 Special vyjde na 0,8 dolaru, ale s těmito náboji se nepočítá na střelnici, nýbrž pro sebeobranu.
U nás jsou tyto střely, označované v zákoně o zbraních jako šokové, zakázány.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2915