Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Ogarova sestřička


Ogarova sestřička
Datum: Monday, 16. February 2015 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Malorážkový adaptér Ogar 22 a jeho vývoj čtenáři Střelecké revue dobře znají. Naposledy jsme o něm psali v čísle 9 ročníku 2012. Ovšem vývoj malorážkové osmapadesátky u Libora Nováka v Úsobí, respektive u značky Highland Arms, pokračuje. Po adaptéru na osmapadesátku se jevilo jako logické pokračovat ve vývoji k „čisté“ malorážkové osmapadesátce, tedy ke zbrani, která je od svého vzniku samonabíjecí malorážkou. Jmenuje se Ogar 58.ogarova-sestricka

 

 K jejímu vyzkoušení nás Libor Novák pozval na podzim 2012. Když před nás zbraň položil, na první pohled vypadala jako samonabíjecí verze osmapadesátky, přestavěná za pomoci adaprétu Ogar na samonabíjecí malorážku. Namísto závěru zde bylo typické tělo adaptéru s povědomým výhozním okénkem. Ale na ústí hlavně chyběla převlečná matice, která fixuje vložnou hlaveň adaptéru. Nebyla nutná, protože tady není vložná hlaveň a zbraň je „od narození“ malorážková. Zásobník pro tuto zbraň je stejný jako pro adaptér Ogar 22, kde je do pláště původního zásobníku vložen zcela nový malorážkový zásobník.

Ogar 58
Na první pohled samonabíjecí verze osmapadesátky přestavěná adaptérem na samonabíjecí malorážku. Ale je to jinak. Tohle je od počátku samonabíjecí malorážka.

Ogar 58

Žádná vložná komora, žádná vložná hlaveň, ale pouze malorážková hlaveň

Zbraň jsme vzali na padesátimetrovou střelnici a jako minule jsme použili hned pět druhů nábojů značek Sellier & Bellot Standard, Blazer, Geco Pistol, Topshot a Standard Plus. Nábojnice jednotlivých nábojů létaly ze zbraně větším či menším obloukem podle laborace, ale zádržky se nekonaly. Největším obloukem létaly náboje Blazer. Ačkoli jsme za dvě hodinky na střelnici v samonabíjecím režimu vystříleli asi 250 nábojů, zbraň se ukázala, podobně jako adaptér, coby všežravec a závady prostě nebyly.

Ogar 58

Po vložné hlavni skutečně ani stopy

Ogar 58

Zbraň je všežravec. Se žádnými z těchto nábojů neměla problém

Střílelo se vstoje bez opory bez jakéhokoli seřizování nebo seznamování se zbraní. Naše zásahy na 50 metrů končily v převážné většině v černém poli standardního pistolového terče 50/20. Když jsme treč přiblížili na 25 metrů, daly se soustřely jednotlivých střelců přikrýt lidskou rukou.

Ogar 58

Zásahy na 25 metrů vestoje přikryjete jednou rukou

Střelba byla velmi pohodlná, malorážky mají minimální zpětný ráz a ovládání zbraně je stejné jako u osmapadesátky. Podobně jako adaptér Ogar, také nová kráska je použitelná k levnému tréninku a rekreační střelbě. Neunaví a neprovětrá tolik peněženku.

 Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2013.

 


 Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2922