Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - NEJVĚTŠÍ AIRSOFTOVÁ


NEJVĚTŠÍ AIRSOFTOVÁ
Datum: Saturday, 25. April 2015 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Pokud u nás potkáte člověka, který ví, co je to airsoft a dáte se s ním do řeči, určitě časem přijde řeč na skutečnost, že toto odvětví sportovní střelby (a teď se někdo naježí) je u nás záležitost mladá, stará sotva pár let. Jenomže léta běží, přátelé. A běží stále rychleji, takže i některé firmy, které se airsoftu věnují, patří k těm, které u nás mají tradici. Firma Bohemia Air Soft, o jejíchž zbraních se čas od času píše i u nás, existuje plných třináct let. Tedy dvě třetiny času, po který se v naší zemi zase může podnikat. Ať chceme nebo nechceme, i v airsoftu už existují firmy s tradicí.

nejvetsi-airsoftova Ing. Jana Šulce známe jako jednoho z autorů Střelecké revue. V době, kdy se u nás airsoft pokoušel dělat první krůčky, již byl plnoletý a dokázal se nadchnout pro věc nevyzkoušenou, zajímavě a možná dobrodružně vypadající. Jako u mnoha jiných šťastných lidí se nakonec také u něj stal koníček zaměstnáním.

Bohemia Air Soft

Skromné začátky
Historie a vojenské zbraně jej zajímaly od mládí. Nejvíc ho přitahovali letci z II. světové války. Po roce 1989 to byl mezi mladými muži hit. Však jsme těm pánům moc dlužili a dlužíme ještě dnes. “Jenomže spitfira jsem na zahradě mít nemohl.” dodává smutně Jan Šulc. “Tak jsem modelařil. S partou kamarádů jsme také blbli se vzduchovkami. Ale střílet po sobě vzduchovkami jsme nemohli. A tak jsme se přiklonili k airsoftu. Ten umožňoval jít dál k realistickému boji při zachování bezpečnosti účastníků.”
Jak Jan Šulc přiznává, impuls k založení vlastní firmy v roce 1996 nebyl ekonomický.  Parta kamarádů, která se věnovala airsoftu a která se udržela i po absolvování gymnázia, se potřebovala dostat k drahému airsoftovému vybavení levněji. Navíc airsoftových potřeb nebyl tehdy dostatek. Sehnat před akcí kuličky byl občas problém a protože ho bavil obchod, padlo to na něj.
Základní kapitál ke vzniku podniku představovaly peníze z brigád. Začínal sám a peníze, které vydělal, se naučil přepočítávat na kila kuliček. Jiní je přepočítávali na piva a panáky. První zbraně vozil ze západní Evropy, protože přímý obchod s asijskými výrobci byl nad síly malé firmy. Už tehdy tu sice existovaly zaběhnuté firmy, které prodávaly airsoft jako například Pospa, MPM či Supra, ale ty dnes už nexistují nebo airsoft nedělají.
Pak převzal právě po firmě Supra zastoupení známého airsoftového výrobce UHC. Na spokojené zákazníky-kamarády se postupně nabalovali další. Skoro všichni v malém českém airsoftovém světě se tehdy znali. Ale ten svět viditelně rostl. Úspěch v něm přinášela především dobrá pověst a doporučení kamarádů. Dobré jméno považuje Jan Šulc dodnes za ohromnou devizu. Velké plus také znamenalo, že se nebál nových věcí. Novinky byly jako první k dispozici právě u Bohemia Air Soft a tento trend stále trvá.
Také se snažil chovat ke všem slušně a ne za každou cenu bojovat. Férový přístup přinesl také vynikající vztahy s výrobci airsoftových zbraní v Asii. Někteří jim dali na začátku obrovskou důvěru. Dnes už tito lidé jsou nejen obchodními partnery, ale především přáteli, na které se člověk těší.

Bohemia Air Soft-firemní prodejna
Firemní prodejna

Ve správnou chvíli
Navíc, jak říká Jan Šulc,  udělal několik správných rozhodnutí ve správnou chvíli, protože trh se několikrát úplně změnil a bylo na to nutno reagovat. Třeba nový zbrojní zákon z roku 2002 zcela zrušil distribuční síť, která do té doby závisela na obchodech bez koncese k prodeji zbraní armyshopech a modelářských prodejnách. Airsofty, spolu s dalšími zbraněmi kategorie D, se tehdy ze dne na den staly zbraněmi, které smějí prodávat jen firmy s koncesí. A těm se do nějakých kuliček moc nechtělo. Prodej se tehdy přesunul na internet, který se tehdy už v naší (zvláště mladé) populaci slušně rozšířil. Firma musela kromě jiného vytvořit systém ověřující plnoletost zákazníků, protože zbraně kategorie D se smějí prodávat jen plnoletým. Funguje to dosud a mnozí tento příklad později následovali.
Podnik nerostl skokově, ale podle toho, jak se dařilo a jestli byly na expanzi peníze. Pracovalo se s vlastním kapitálem. Nikomu nic nedlužil, začínal sám s podporou rodiny a všechny vydělané peníze se opět vracely do firmy. Prvním pomocníkem ve firmě byla dnešní manželka Pavla. Někdy kolem roku 2001 nastal zlom, když do firmy přijali první zaměstnance. Ve chvíli, kdy stávající zaměstnanci nestíhali, přijímali další. Na cestě podnikatelským světem pochopitelně potkali také spoustu podvodníků, kteří se snažili a snaží okrádat a také bankrotářů, kteří přecenili své síly. Nicméně Jan Šulc konstatuje, že s podnikáním se mu airsoft změnil z krásného dobrodružství na ještě krásnější dobrodružství.
Dnes už firma sídlí v Újezdě nad Lesy, což je okraj Prahy. Podnik je ve vlastním, plně rekonstruovaném domě. Kromě příručního skladu pro distribuci zde jsou kanceláře, servisní centrum zbraní, balírna a velmi pěkná firemní prodejna, kde si lze vyzvednout i zboží objednané po internetu.
Airsoft zde živí v průměru patnáct lidí. Počet kolísá podle momentální poptávky.
Mohli jsme nahlédnout do všech prostor. Příruční sklad pro distribuci rozhodně není maličký. Počet uložených airsoftových zbraní odhaduji na hodně přes tisíc. Nahlédli jsme také do balírny. To je místo, kde může dojít k největšímu počtu chyb, které pak znamenají nespokojenost zákazníků a také zvyšují náklady. Proto jsou pracovní pulty baličů snímány kamerami, aby bylo možno v případě sporů doložit, jaké zboží odešlo a v jakém stavu. “Celý systém je postaven tak, aby se snížila chybovost, zboží je kontrolováno pomocí čárových kódů. Stálo to sice hodně peněž, ale počet chyb a s tím spojených reklamací po zavedení tohoto systému výrazně poklesl, takže se to vyplatí firmě, zákazníkům i zaměstnancům,” řekl nám Jan Šulc.

Bohemia Air Soft
Servisní centrum

Široký sortiment
Nabídka firmy pokrývá dnes celé spektrum airsoftu. Nejlevnější zbraně, určené fakticky na jedno použití, se tu dají pořídit za 50-100 Kč. Je to zboží pro začátečníky nebo pro ty, kdo nevědí, jestli je tento druh zábavy opravdu chytne, říká Jan Šulc.
Mnohem podstatnější jsou však klasické kvalitní airsoftové zbraně od nejvýznamnějších firem, které se v oboru pohybují. S největší pravděpodobností jde o nejrozsáhlejší nabídku zbraní a vybavení pro airfost v České republice. U většiny vyhlášených airsoftových značek má Bohemia Air Soft pro Českou republiku sjednánu exkluzivitu. To znamená především lepší nákupní a prodejní ceny, ale také maximální podporu ze strany dodavatelů, která se pak pozitivně přenáší na zákazníky třeba dostupností náhradních dílů.

Bohemia Air Soft
Příruční sklad

S některými značkami se v minulosti museli také rozloučit, protože nezaručovaly kvalitu odpovídající ceně. Kromě prodeje světově výrobků uznávaných značek firma nadále úspěšně rozvíjí svoji vlastní značku Warrior. Jsou to levnější, ale spolehlivé zbraně-elektriky a doplňky, jejichž sortiment se za poslední rok opět rozrostl. Pokud se týká systémů, vedle jednoznačně převažujících elektrik zde pochopitelně mají také plynovky a do pozadí ustupující a dříve oblíbené manuály.

Bohemia Air Soft
Hlavní firemní sklad

Vedle internetu, který představuje hlavní distribuční kanál, nyní opět představují významnou složku distribuce kamenné prodejny se zbraněmi. Prodejci klasických zbraní totiž v posledních letech vzali jaksi airsoft na milost a dnes již na něm i slušně vydělávají, protože tento trh léta rostl. Zbraňové obchody většinou mívají na skladě základní sortiment zbraní a pak také potřebné drobnosti jako kuličky, které dodávka poštou pro zákazníka neúměrně zdražuje.
Významný distribuční kanál představuje také spolupráce s airsoftovými kluby. Firma spolupracuje asi se třemi stovkami z nich. Kluby odebírají zboží hromadně, takže mají příznivější ceny než jednotlivci. Firma pomáhá s prezentací jejich akcí a tyto akce také podporuje například materiálem nebo servisem na místě.

Bohemia Air Soft
Manželé Pavla a Jan Šulcovi jsou tvářemi této firmy, která je do značné míry rodinná


Bohemia Air Soft
S přáteli od firmy UHC


Sbírka airsoftu
Nedávno jsme psali, že zbrojovky přirozenou cestou vytvářejí firemní sbírky. Platí to i pro obchodní firmu Bohemia Air Soft. Sbírka dokumentuje historii airfoftu a je u nás nepochybně jedinečná. Díky přátelství s řadou výrobců se do ní dostaly i zbraně, které v Evropě nikdy nebyly nebo se tam dostaly pouze v omezeném množství. Jak nám řekl Jan Šulc, mají tam také zbraně s chybovými ražbami, které pak byly urychleně staženy. Známe to třeba z poštovních známek nebo mincí. Unikátní sběratelské exempláře se najdou i mezi reklamními plakáty tohoto oboru. Airsoft vlastně původně začal v Japonsku, kde lidé nesměli vlastnit ostré zbraně. Na stěnách a střelnicích je tak musely nahrazovat modely - vzduchovky. Dnes se sbírání airsoftových zbraní jaksi osamostatňuje. Mnohým lidem tyto zbraně doma nadále nahrazují zbraně ostré, ale jsou další, kteří se snaží vytvořit hodnotné sbírky airsoftových zbraní po výrobcích či typech.

Bohemia Air Soft
Předvádění airsoftových zbraní je vítaným doplňkem řady akcí s vojenskou nebo vojensko-historickou tématikou


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.

Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2940