Underhammer pro náročné
Datum: Tuesday, 07. July 2015 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zajímavou a náročnou  sportovní pistoli v nabídce španělské firmy Ardesa představuje také pistole Underhammer, která v duchu svého typového označení má kohout umístěn zdola. Je určena především pro sportovní střelce, ale nepochybně zapůsobí i jako dekorační předmět. Ořechová rukojeť není vyráběna jen strojově, ale na rozdíl od jiných zbraní od této firmy ji dokončují lidské ruce. Hlaveň není španělské výroby, ale dodává ji švýcarská firma Veli Eichelberg.

ardesa1

Hledí, které je umístěno daleko na jazýčku dnového šroubu, jenž zasahuje na rukojeť, je stavitelné, podobně jako muška. Vedle standardního provedení existuje varianta De Luxe, která se od standardu liší ruční rytinou.
Mezi replikami dlouhých předovek představuje nepochybně vlajkovou loď perkusní puška Underhammer. Je to obdoba pistole téhož jména, vyráběná jako polopažbená v ráži 40 s hlavní délky 750 mm. Hmotnost se pohybuje v závislosti na typu pažby od 4,9 do 5,5 kg. Předlohou prý měly být zbraně, vyráběné americkými puškaři v Nové Anglii v 19. století. Hlaveň této zbraně není španělská, ale dodává ji americká firma Wilson Barrels. Zbraně nemají hledí, ale jsou, podobně jako jejich historické předlohy, vybaveny dioptrem. odpor spouště je stavitelný. nejčastější provedení těchto pušek má švýcarskou pažbu s masivní botkou, ačkoli klasická švýcarská pažba je ještě masivnější. Lehčí provedení má pažbu s pistolovou rukojetí. Výrobce opět nabízí také provedení De Luxe, které je, podobně jako pistole, ručně ryté.
Jsou to zbraně, které jsou také sportovně úspěšné. Jejich cena ovšem přesahuje 35 000 Kč.

Obsáhlý materiál o předovkách od firmy Ardesa vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.Obsáhlý materiál o předovkách od firmy Ardesa vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2974