Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Dějiny Kosova


Dějiny Kosova
Datum: Monday, 14. September 2015 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V roce 1999 bombardovaly letouny NATO srbské vojenské a civilní cíle ve snaze zlomit odpor srbských ozbrojených sil i civilistů a přinutit jugoslávskou armádu vyklidit Kosovo, kde úspěšně (což prý bylo špatně) bojovala proti albánským separatistům z tzv. Kosovské osvobozenecké armády. U nás se tehdy narychlo vstupovalo do NATO a bubnovalo k tažení na Srbsko (Havlovo tzv.humanitární bombardování). Srbská armáda nakonec musela Kosovo vyklidit a Srbové v Kosovu se zde stali objektem brutální etnické čistky. Dnes tam živoří v rezervacích.

Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc se už v roce 1999 jako jeden z mála u nás postavil ostře a veřejně proti tomuto postupu.

Kosovo

Ve své knize přináší pohled na dějiny Balkánu a především Kosova ze srbské strany, která dosud nesměla být slyšena. Popisuje zde proces postupného řízeného poalbánšťování Kosova od konce 17. století a nekonečný sled bojů, jichž byla obě etnika účastníky. Asi polovina knihy pak je věnována politickému a vojenskému vývoji v Kosovu v posledních 20 letech. V těchto kapitolách  velmi tvrdě a bez jakékoli uhlazenosti viní z kosovské tragédie posledního dvacetiletí západní velmoci (tzv. mezinárodní společenství). Vzhledem k řadě informací o pozadí a detailech bombardování Jugoslávie a následného vývoje, které v poslední době vyplavaly na povrch, stojí tato kniha rozhodně za přečtení a zamyšlení.

Rajko Doleček: Necenzurované obrazy z dějin Kosova a Metohije. Brno, Para Bellum, 2009, 392 s., cena 350 Kč

Tato zpráva vyšla ve Střelecké revui číslo 5/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2987