Feinwerkbau řada 100
Datum: Friday, 18. September 2015 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V roce 1989 se dostala na trh nová vzduchová pistole Feinwerkbau 100. Hned na začátku byla zbraň označována za technický vrchol na poli vzduchových pistolí na příštích 10-15 let a také tentokrát měly sudičky pravdu.

U této zbraně není žádný píst, který by se při výstřelu pohyboval a rušil klid zbraně při střelbě. Není to totiž vzduchovka, ale ve své podstatě větrovka, u které se nejprve ručně stlačí vzduch na jeden výstřel do tlakové komory, odkud je vypuštěn při výstřelu jako u pistolí na bombičky. Pod hlavní v přední části zbraně je umístěna tlaková komora. Na její dolní části se nachází páka, s jejíž pomocí se do této komory stlačí vzduch. Původně nebylo možno tuto páku odejmout.
Spoušť i mířidla zbraně byla plně seříditelná a k dispozicï byla různá provedení mušek. Jde o jednu z prvních vzduchových pistolí, které jsou vybaveny kompenzátorem.
Tento systém se ukázal jako velmi odolný proti zubu času, takže ačkoli jsme v době větrovek a plynovek s nádrží na stlačený vzduch pro více výstřelů pod hlavní, tato zbraň byla pod označením model 103 v nabídce Feinwerkbau až do loňského roku.
Model 103, který byl poslední z této řady, se navíc objevil v nabídce už v roce 1997, takže když vydržel do loňska, prokázal mimořádnou trvanlivost. Zbraň, která od roku 1999 dostala rukojeť Hämmerli, vyhovuje pravidlům UIT pro disciplínu vzduchová pistole a váží 0,97 kg. Oproti modelu 100 se zde posunulo těžiště ještě o 9 mm dozadu.
Elegantní štíhlá zbraň na první pohled připomíná malorážkovou sportovní pistoli.  Páka ovládající pístový mechanismus se u tohoto modelu dá sejmout, takže střelec může mít buď zbraň o hmotnosti 1140 g s těžištěm asi 20 mm před spouští nebo zbraň vážící 970 gramů s těžištěm posunutým dopředu. Závěr je válcový odsuvný s jehlou, která dopraví diabolku do komory.

Toto je ukázka z rozsáhlého materiálu o firmě Feinwerkbau, který vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2990