LUXUSNÍ SCHOFIELD
Datum: Friday, 25. September 2015 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Historie amerického revolveru Smith&Wesson vzor 1875 Schofield je zajímavá a možná proto je tahle zbraň stále populární.  Na počátku všeho stál revolver Smith&Wesson No 3 American, ze kterého vzešel také proslulý a v našich sbírkách četněji zastoupený revolver pro Rusko (Russian). Jestliže byl model American se svými variantami úspěšný na civilním trhu, v Rusku, Turecku a dokonce v Japonsku, v americké armádě se příliš neprosadil. Koupila jen tisíc kusů.


 
Poněkud víc se prosadil další model, který z revolveru American vyšel.. Šlo o model 1875 Schofield. Autorem úprav této zbraně byl major a později plukovník, velitel 10. jezdeckého pluku americké armády George W.Schofield.
Základ konstrukce zbraně vycházel z revolveru Smith&Wesson American (Smith&Wesson No 3). Měla tedy jednočinný spoušťový a bicí mechanismus, otevřený rám a samočinný vyhazovač nábojnic. Asi největších změn zde doznal záchyt hlavně, tedy vlastně uzamčení celé zbraně. Zatímco u modelu American se záchyt uvolnil nikoli pohybem závěru nahoru, ale dozadu. Ne všem se však tato úprava líbila. při zasunutí zbraně do pouzdra mohlo dojít k uvolnění tohoto záchytu a při tasení z pouzdra tak mohlo samovolně dojít ke sklopení hlavně s válcem a vyhození nábojnic.

Schofield

Zbraň se vyráběla ve dvou nepatrně odlišných verzích v letech 1875-1877. Prvního modelu se vyrobilo 3035 kusů, z nichž celé 3000 odebrala armáda.  Druhý model byl vyroben v počtu 5934 kusů, z nichž 5285 odebrala armáda. Přebytky Schofieldů, odporodané z armádních skladů se dostaly ke společnosti Wells Fargo. U vojáků zbraně vydržely do 90. let 19. století. Jejich tvůrce se revolverem Schofield zastřelil 17. prosince 1882.
Protože revolvery Smith&Wesson Schofield používala řada významných osobností Divokého západu (generál Custer, Jesse James…), jsou populární a originálů je nedostatek. Mají o ně zájem jak sběratelé, tak westernoví střelci.

Revolver Schofield

Jako první výrobce replik na jejich poptávku zareagovala firma Aldo Uberti, která s nimi přišla na trh v polovině 90. let. U nás se Schofieldy od Ubertiho objevily asi v roce 1996. Někdy poté se krátké Schofieldy v podobě jakou dostaly u Wells fargo, objevily v nabídce italské firmy Navy Arms.
Až v roce 2000 na neutuchající poptávku zareagovala mateřská firma Schofieldů, tedy firma Smith&Wesson. Schofieldy kupodivu nezařadila do své standardní nabídky, ani do řady Classic, ve které nabízí nově vyrobené starší modely populárních revolverů, nezkažených modernizacemi a pozdějšími úpravami. Schofieldy se objevily pouze v nabídce Smith&Wesson Performance Centrum, kde se individuálně vyrábějí a upravují zbraně na zakázku.
Standardní provedení Schofielda z Performance Center odpovídá originálu, ale má ráž 45 Smith&Wesson. Váží asi 1,1 kg, střenky jsou hladké a kovové součásti včetně válce se šesti komorami jsou leskle černěné. Stojí kolem 1600 eur.

Revolver Schofield-detail

Pro milovníky bohatě zdobených zbraní pabízí Smith&Wesson Performance Center od roku 2000 za 4500 dolarů rytý revolver Schofield.  Vkusná rytina s rostlinnými motivy pokrývá asi polovinu plochy zbraně, na které jsou použity také střídmé zlacené linky. Od standardu se zbraň liší také pětipalcovou hlavní místo sedmipalcové.
Pokud nám je známo, tak rytinami zdobené Schofieldy se v 19. století nevyráběly, takže se jedná o prostý (a legitimní) pokus vytvořit unikát a dobře ho prodat. Pro westernovou střelbu určitě stačí Schofield bez výzdoby, ale pokud někdo chce mít něco, co nikdo nemá…
 
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue

 
 

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2991