Moderní větrovky Feinwerkbau
Datum: Thursday, 22. October 2015 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Firma v Feinwerkbau současnosti staví svůj úspěch na větrovkách, ačkoli v žádném případě neopomíjí ani malorážky. V aktuální nabídce pro rok 2009 již, podobně jako u souměřitelné konkurence, která vyrábí na stejné úrovni, nenajdete zbraně, u nichž by byl hnacím médiem oxid uhličitý. Veškeré pneumatické zbraně této firmy pracují výhradně se vzduchem.

V roce 1984 přišla na trh puška-větrovka Feinwerkbau 600, která na dlouhá léta předurčila další vývoj sortimentu firmy. V zásadě navázala na tradici slavných vzduchovkových modelů 150 a 300, od kterých převzala i vzhled a především ovládací prvky. Nejde o klasickou větrovku, u které by v tlakové nádrži byl stlačen vzduch na víc výstřelů. Tato zbraň pracuje, podobně jako pistole řady 100, pouze s jednou dávkou vzduchu (označováno také jako vzduch předem stlačený nebo předstlačený), který se stlačí až před výstřelem. Mechanismus se ovládá pákou, která je umístěna po pravé straně zbraně, která tak i ovládáním připomíná úspěšné vzduchovky. Střelec musí před každým výstřelem stlačit vzduch, čímž se ovládání zbraně podobá vzduchovce. Nemusí se zde však řešit ráz mechanismu, protože ten tu neexistuje.
Rozdíl v ovládání zbraně oproti vzduchovkám však existuje, neboť při napínání mechanismu závodních vzduchovek Feinwerkbau pohyboval střelec pákou vzduchovky směrem k sobě, zatímco u větrovek stlačuje vzduch pohybem od sebe směrem vpřed. Jsme tedy někde na půl cesty mezi vzduchovkou a klasickou větrovkou.
 Ačkoli na tomto poli byla firma Feinwerkbau dávno předstižena úspěšným Waltherem LGR z roku 1972, až větrovky Feinwerkbau žady 600 znamenaly definitivní průlom větrovek do vrcholové sportovní střelby a válcování konkurenčních plynovek. V roce 1987 přišel na trh model 601 a v roce 1994 model 602, oba s upraveným mechanismem a změnami na pažbě. Následující model 603 se udržel v nabídce až do roku 2007. Životnost moderní řady sportovní zbraně v délce 23 let, to není v dnešním vysoce konkurenčním prostředí vůbec špatné.
V posledních letech se již tyto větrovky prodávaly s pažbou z vrstveného dřeva a s absorbérem, který firma montuje na ostatní modely. Kromě modelů dospělých se dodávaly také modely Junior.
V roce 1996 přišla firma Feinwerkbau s puškou P70, která měla na střelnicích nahradit pušku-plynovku C 62. Nová zbraň už nebyla plynovka, ale větrovka. Vzduch je v kartuši této zbraně stlačen tlakem 200 barů. Jde o jednoranovou zbraň v klasické ráži 4,5 mm s hlavní dlouhou 424 mm o celkové délce 1088 mm. Pažba této zbraně byla ještě dřevěná, vyrobená z bukového vrstveného dřeva.
Nová zbraň měla především funkci zcela nezávislou na vnější teplotě a měla již odnímatelnou nádrž na stlačený vzduch v předpažbí. Ale i zde bylo všeho dočasu.
V roce 2003 se na trhu objevila větrovka model 700, která je pokračováním vývoje větrovky P70. Nástup této zbraně ovšem neznamenal vytlačení předchozího modelu a zbraně se po nějakou dobu vyráběly a nabízely souběžně, dokonce i s novými kovovými pažbami. Dnes je model P70 v nabídce pouze v provedení Field Target a pole definitivně ovládly sedmistovky.
Modelem 700 podnik posunul sportovní větrovky opět o něco výš. Nový model Feinwerkbau 700 měl od počátku úplně jinak koncipované nabíjení i spoušťový mechanismus. Je to plynová puška s integrovaným pohlcovačem vibrací. Má jednoduché přepínání na suchý trénink. Precizní mířidla jsou výškově a stranově nastavitelná. Vzdálenost mířidel se může plynule nastavit od 800 do 850 mm. Ergonomická pažba byla dodávána ve všech velikostech a plně regulovatelná všemi směry a otočné prvky jak v podélném, tak i v příčném směru. Možnost nastavení výšky nástavců dioptru a tunelu je již v základní výbavě. Regulace lícnice je možná také všemi směry včetně háku. Tato exkluzivní mistrovská vzduchovka byla velmi oblíbená zbraň u světových střelců a získala si i v ČR tu nejlepší pověst.
Další zhodnocení zbraně přišlo poté, co dostala moderní (možná až supermoderní) pažbu z hliníkových slitin. Sice vlastně šlo o reakci na konkurenci od firmy Walther, která u své zbraně 300 Alu v roce 1999 přišla s úplně novou koncepcí kovové pažby pro sportovní pušky, ale to nevadilo. U Feinwerkbau zachytili nový směr vývoje.
Bylo to nové, funkční a odolnější a navíc nové řešení umožňovalo individuální přizpůsobení pažby střelci třeba až na stanovišti. Dřevo zůstalo jen na kontaktních plochách jako je pistolová rukojeť a předpažbí, ale odtud je postupně začaly vytlačovat umělé hmoty, aby se tam pak dřevo zase vrátilo
Větrovky řady 700  představují i dnes stále to nejlepší, co může Feinwerkbau na tomto poli nabídnout. a mezi nimi kraluje  větrovka model 700 s pažbou Aluschaft. Používá se pro ni zkrácené typové označení 700 Alu.
Základem současné větrovky 700 Alu je kvalitní hlaveň dlouhá 425 mm, která je našroubována v pouzdru závěru s odsuvným závěrem, jenž je ovládán kloubovými pákami. Pod hlavní je válcová nádrž na stlačený vzduch s manometrem na předním konci. Spoušťový mechanismus je plně seříditelný s možností suchého tréninku. Pažba je skeletová, duralová, s plastovým předpažbím a lícnicí i pažbičkou ve velikostech S, M a L z vrstveného dřeva. Pažbička je ergonomická, plně stavitelná k ose hlavně. Lícnice je výškově i podélně stavitelná a lze ji také naklánět. Botku s naklápěcí vrchní a posuvnou spodní částí lze stavět výškově a po stupních i délkově. Výškově i délkově jsou pochopitelně stavitelná také mířidla..
Zbraň má v ose hlavně zabudovaný absorbér-tlumič impulzu výstřelu. Puška se dnes dodává v několika barevných provedeních, v nichž ke stříbrné barvě většiny součástek přibývají hřbet pažby, pažbička, předpažbí a nádrž buď v barvě černé, modré, červené. Její celková délka se pohybuje od 110 do 117,5 cm a lze ji mít i o 2 cm kratší jako Alu leicht.
U provedení Univerzal je stejný systém vsazen do jednotné závodní dřevěné pažby z vrstveného dřeva v přírodní barvě v pravém nebo levém provedení. Botka i lícnice jsou stavitelné, vzdálenost mířidel lze prodloužit ze 780 na 815 mm. Zbraň měří 111 cm a vyrábí se i ve verzi Junior, která je o 11 cm kratší.
Do nabídky se po roce vrátil také původní model 700, označovaný nyní jako 700 Basic. V předloňském roce byl v katalogu naposled, potom rok chyběl a vrací se letos. Proč se tak stalo, se můžeme pouze domnívat, ale nepochybně na tom měli svůj podíl zákazníci, kteří starší (a levnější) model zbraně i po vyřazení z nabídky požadovali. Firma proto tuto zbraň s bukovou jednodílnou pažbou se stavitelnou lícnicí a hřbetem pažby,  vybavila novým dioptrem, absorbérem a vrátila zbraň na trh. Hlas lidu, respektive zákaznictva je hlas boží.
Žhavou letošní novinku firmy Feinwerkbau představuje nepochybně větrovka 700 Evolution. Jejím základem je stále osvědčený systém 700, ale výrazně se změnil design zbraně. K evoluci, kterou signalizuje už název zbraně, tedy skutečně došlo. Možná dokonce k revoluci.
Pažba změnila svůj tvar a zjednodušila se. Nyní ji tvoří nosník, uchycený do pouzdra zbraně, na kterém je pouze výškově stavitelná lícnice, směrem dozadu na dvou čepech jsou umístěny dvě destičky regulující délku pažby a výškově stavitelná botka. Lícnice je také plastová s možností dokoupit dřevěnou. Rukojeť, má velmi jednoduchý tvar, stejný jak pro leváky i pro praváky. Její tvar ani poloha nejsou regulovatelné. Je vystříknutá z plastu. Hliníkové předpažbí, které je u ostatních zbraní této řady jednolité, dostalo čtyři trojúhelníkové otvory po každé straně. Nový design zbraň opticky odlehčil. Navíc hřbet pažby, rukojeť, plastová část dioptru a pouzdro nádrže na stlačený vzduch se dodávají celkem ve čtyřech pastelových barvách-zelené, žluté, červené a modré. Zbraň je moderně rozjásaná, opět méně podobná zbrani (to vyhovuje i odpůrcům střelby) a jak se uchytí, to ukáže až čas.
Specialitu pro vzduchovkový biatlon představuje v sortimentu této firmy opakovací větrovka P75 Biathlon. Zbraň vychází z modelu 700 Universal, ale je doplněna příčně posuvným zásobníkem pro pět diabolek a držákem zásobníků. Páka pro opakování a současné napínání mechanismu má tvar spouště, ale je umístěna pod lučíkem. Pažba je z vrstveného dřeva.
Pro střelbu na běžící terč je určena jednoranová větrovka P70 Laufende Scheibe. Je přizpůsobena pro tuto disciplínu. Oproti předchozímu modelu má poněkud odlehčenou pažbu, která je stejně jako u biathlonové zbraně, vyrobena z vrstveného dřeva.
Všechny pušky-větrovky Feinwerkbau mají v současnosti hlavně dlouhé 425 mm a úsťová rychlost střely se pohybuje mezi 170-175 ms-1.

Toto je ukázka z rozsáhlého materiálu o firmě Feinwerkbau, který vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3002