Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - NAŠE ARMÁDA 1955-1968


NAŠE ARMÁDA 1955-1968
Datum: Tuesday, 27. October 2015 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Sedmý svazek řady Historie československé armády věnoval Vojenský historický ústav období od roku 1955, kdy Československo vstoupilo do vojenského paktu známého jako Varšavská smlouva do srpna 1968, kdy tato Varšavská smlouva zardousila obrovskou přesilou pokus Československa dát se poněkud jinou cestou, než bylo nadekretováno. Svazek je rozdělen na dvě části, věnované obdobím1955-1960 a 1960-1968.

armada První kapitola každé části knihy zařazuje československý vývoj do vývoje celosvětového a druhá je věnována vývoji československé vojenské doktríny, abychom se v třetí seznámili s tehdejším právním rámcem, v němž armáda fungovala. Autoři se věnují také vývoji velitelského sboru, který v tomto období postupně vypudil část lampasáků typu Terazky a nahradil je lidmi, z nichž někteří měli skutečnou autoritu. Na tuto kapitolu navazuje organizace a dislokace vojsk. Pro naše čtenáře je určitě nejzajímavější kapitola o výzbroji a přezbrojování armády. Následují kapitoly o výcviku, podmínkách služby (všední život), o opatřeních proti Maďarsku v roce 1956 a o armádním sportu i uměleckém studiu.

Armáda 1955-1968

Publikace je bohatě ilustrována fotografiemi ze sbírek Vojenského historického archivu a dokumenty z Vojenského historického ústavu. Mnohé zřejmě vidíme poprvé. Najdete na nich jak techniku, tak lidi v akci. Jejich výběr je takový, že zaujme nejen odborníka, ale i laika, např. pána, který tehdy sloužil.
Kolektiv autorů VHÚ zde odvedl již tradičně kvalitní práci. Na pouhých 258 stran se toho vešlo opravdu hodně. Vzhledem ke skutečnosti, že publikace, která je svým charakterem určena pro širokou laickou i odbornou veřejnost, je neprodejná a tudíž ji v obchodech neseženete, bude její dosah k naší lítosti jen omezený.

Jiří Bílek-Jaroslav Láník-Pavel Minařík-Daniel Povolný-Jan Šach: Československá lidová armáda v koaličních vazbách Varšavské smlouvy květen 1955-srpen 1968. Praha, Ministerstvo obrany ČR, 2008, 258 s.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3007