Raptor přichází
Datum: Středa, 04. listopad 2015 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Asi nejvíc novinek z českých výrobců loveckých a sportovních zbraní představila na letošním norimberském veletrhu IWA čilá holická firma PPK (Zbrojovka Holice). Rychlost, s jakou mladý podnik uvádí na trh úplně nové modely nebo variace na modely již zavedené, je obdivuhodná. Tentokrát vám představíme velmi zajímavě vyhlížející kulovnici v populární ráži.

raptor O kulovnicích K1 z holické firmy jsme už několikrát psali a zbraně tohoto modelu se už konečně ve větších počtech prodávají také na našem trhu, protože výroba byla výrazně rozšířena. Nová variace na tuto kulovnici vznikla vlastně náhodou nebo spíš proto, že Pavel Kupec z této firmy občas rád rozpráví s myslivci a profesionálními lovci doma i v zahraničí. Řekl nám k tomu: „Co člověk, to jiný názor a také jiný požadavek. Ale shodou okolností jsem na podzim loňského roku brzy po sobě hovořil s jedním českým a jedním zahraničním profesionálním lovcem. A oba pánové konstatovali v zásadě úplně to samé. Na trhu chybí krátká zbraň do houštin na dosled zvěře. A tak jsem začal uvažovat, co s tím, oslovil jsem několik dalších lovců a spolu s průzkumem, který jsme provedli, nám jako optimální pro tento účel vyšla ráž 7,62x39 mm, tedy starý dobrý a dnes v civilu hojně používaný náboj pro útočné pušky Kalašnikov nebo vz.58.“

Raptor
Raptor v provedení s mechanickými mířidly a celopažbou

U PPK rozhodli, že základem nové zbraně bude jednoranová kulovnice K1, která však bude mít kratší hlaveň. Nakonec se na zbraň rozhodli použít originální hlavně z českých útočných pušek vz.58. Jejich nevýhodu představuje tvar a velkou výhodu naopak tvrdochormovaný vývrt, vynikající kvalita hlavňoviny, z toho plynoucí dlouhá životnost a minimální nároky na údržbu zbraně, která navíc, jak se ukázalo, je velmi nenáročná na údržbu.
„A tak vznikla zbraň, která je malá, dravá a velmi žravá, jelikož baští všechny náboje co jsme v ní vyzkoušeli. Proto dostala jméno Raptor po jakési příšerce z filmu, která byla také malá, dravá a žravá. Jen ta příšerka byla ošklivá, což naše zbraň určitě není.“ řekl nám k tomu Pavel Kupec.
Raptor je už na první pohled velmi zajímavá zbraň a navíc existují hned dvě verze. Ta první je čistě lovecká se všemi vlastnostmi kulovnice K1. Pažba je oproti původnímu modelu zkrácená a zakončuje ji gumová botka. Hlaveň v délce 390 mm jako u útočné pušky vz.58 je opatřena závitem 14x1 pro kompenzátor. Zbraň je celopažbená a předpažbí je zakončeno výrazným nosem. Na zkrácené liště je ohledí brněnského typu a muška je umístěna na bloku kovu. Zbraň vypadá netradičně, akčně a kompaktně a je na ní možné použít také puškohled. Při manipulaci má člověk nejprve dojem, že má něco z hračkářství, ale je to plnohodnotná lovecklá zbraň, kterou zatím hned tak někdo nemá.

Raptor
Raptor s lištou Weaver

Druhá varianta Raptora vypadá ještě akčněji. Rozměry odpovídají předchozí zbrani, ale celkový design je ještě dravější. Na první pohled se liší polopažbou. Chybí mechanická mířidla a zbraň je vybavena lištou Weaver, která může nést puškohled či kolimátor a v zemích, kde se to smít také noctovizor. Zákazníci ze severu Evropy také vyžadují možnost nasazení tlumiče přes hlaveň.

Raptor

Raptor má díky použité hlavni balistické vlastnosti odpovídající útočným puškám vz.58. Použitá ráž je pro danou délku hlavně ideální. Jak nám řekli u výrobce, není problém vyrobit Raptora také v jiné ráži, ale silnější náboj by vzhledem k délce hlavně ztrácel na výkonu a nebyly by tak využity jeho možnosti.
Raptor se standardně dodává s laserovými rytinami muflona a divokého prasete, ale v případě zájmu je možné nabídnout i jiné motivy z firemního katalogu nebo motivy, které si zákazník dodá. V každém případě tato zbraň znamená další oživení na domácím i zahraničním trhu s loveckými zbraněmi o něco, co hned tak někde nemají.

Raptor

Raptor

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2010

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3011