Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Moderní předovky od ardesy


Moderní předovky od ardesy
Datum: Tuesday, 17. November 2015 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Ardesa nevyrábí pouze repliky předovek, ale z jejích dílen vycházejí také předovky moderní, které se v posledních letech prosazují stále víc. Jejich první představitel jsou inline pistole Buckhunter, které firma nabízí minimálně od poloviny 90. let 20. století. Jsou určeny pro sportovní střelce a lovce, kteří loví černoprachými předovkami.

ardesa1 Bockhuntery jsou perkusní jednoranové předovky s kovovým nabijákem uloženým pod hlavní. Kohout je vnější, mířidla stavitelná.  Rukojeti ze všeho nejvíce připomínají rukojeť revolveru. Zbraně se původně začaly vyrábět v ráži 50, ale později přibyla i pětačtyřicítka. Délky hlavní se pohybují od 240 přes 315 po 375 mm a zbraně mohou být vybaveny tlumičem plamene.  Povrchová úprava bývá buď černá nebo matná chromniklová. Tyto pistole lze zakoupit jak s klasickou dřevěnou rukojetí a předpažbím bez rybiny, tak v moderněji vyhlížející podobě s plastovou rukojetí a předpažbím. U modelů s delšími hlavněmi jsou hlavně kanelované. Cena zbraně s krátkou hlavní v ráži 45 se pohybuje kolem 7 000 Kč, v ráži 50 přesahuje osm tisíc.
Moderní předovky se od 90. let 20. století vyskytují také mezi dlouhými zbraněmi od Ardesy. Dá se říci, že na ně v posledních letech firma klade větší důraz než na repliky, kde již pravděpodobně není prostor pro expanzi a její nabídka se na tomto poli průběžně mění podle toho, co zrovna na trhu chybí.
Pravděpodobně nejstarší představitel moderních dlouhých předovek jsou pušky Tracker, pro které se někdy užívá označení Tracker 209 Inline. Piston je i nuch umístěn v ose hlavně v dnovém šroubu a jsou opatřeny přímotažným bicím zařízením, které na první pohled připomíná přímotažný závěr. Po nabití střelným prachem, ucpávkou a kulí se tento „závěr“ odsune směrem dozadu. Zajistí se vyhnutím páky po pravé straně do zářezu směrem nahoru. Před výstřelem se odjistí a celá hmota tohoto bicího zařízení se pohybuje směrem vpřed. Jednoduché zbraně se stavitelnými reflexními mířidly se dodávají jak s dřevěnými pažbami, tak, a to častěji, s pažbami plastovými. Nejjednodušší provedení stojí kolem 4 500 Kč.

Poněkud náročněji vypadá moderní předovka Evolution, která se objevuje také pod označením Lightning. Nebýt nabijáku pod hlavní, který všechno prozrazuje, tato zbraň by velmi silně připomínala klasickou loveckou opakovačku s válcovým odsuvným závěrem. Na rozdíl od předchozího modelu se u této zbraně po nasazení zápalky na piston vrací těleso „závěru“ do přední polohy. Zbraň se prodává za cenu lehce pod 7000 Kč. Zbraně je možno, podobně jako pistole Buckhunter, doplnit tlumičem plamene.

Relativní novinku představuje předovka Yukon. Tato zbraň je opatřena vnějším kohoutem a vpravo odklopným blokovým závěrem, který se ovládá tlačítkem na levé straně. Tímto  závěrem, který ovšem funkci závěru neplní, prochází zápalník, který bije na zápalku . Střelec je tak zcela bezpečně chráněn před případnými odletujícími střepinkami zápalky.
Další z nových zbraní Pursuit má zase pro změnu sklopnou hlaveň. I tyto nové zbraně za rozumné ceny se již objevily na našem trhu.Obsáhlý materiál o předovkách od firmy Ardesa vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3018