Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Novinky Webley & Scott 2013


Novinky Webley & Scott 2013
Datum: Thursday, 10. December 2015 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Na veletrhu IWA se novinář dozví hodně nového, ale jako všude, také tady hodně záleží na známostech. Když přijdete na firemní stánek jako novinář, jedná se s vámi zpravidla uctivě, ale pokud přijdete s někým z distributorů příslušné značky, je to ještě mnohem lepší.

 

  

Petr Mikulášek z firmy BRNO HUNT nás proto letos pozval na stánek skupiny Fuller Group, které mimo jiné patří značky Webley & Scott, Howa, Nikko Stirling, ULTIMAX6 a Ridgeline. Novinky nám osobně předváděl šéfkonstruktér firmy pan Paul Garrity.

 

Konstatujme, že expozici této firmy šlo ve veletržním dění těžko přehlédnout, protože k němu přitahoval pozornost kanon. Nejde o žádnou vzpomínku na dávnou slávu značky Webley&Scott, ostatně Webley, pokud víme, kanony nikdy v minulosti nevyráběl, ale o připomínku slávy impéria. Jedná se o zakázkovou konstrukci pro spolumajitele firmy pana Davida Fullera z loňského roku, kterou firma Webley & Scott také distribuuje. Zadovka pro dvojliberní střelu s náplní černého střelného prachu o hmotnosti ¼ anglické libry, má mohutný otočný závěr, uzamčený třemi řadami po pěti ozubech. Závěr je zavěšen na čepu a jeho odemykání i uzamykání zajišťuje klika.

Kanon dokázal k expozici značky Webley & Scott přitáhnout pozornost kolemjdoucích návštěvníků veletrhu a skutečně je na prodej

Odpalovalo se to za pomoci spouště, ovládané šňůrou. Kanon je zmenšenina dvanáctiliberního britského polního kanonu, jenž byl do výzbroje britské armády zaveden v roce 1894 a sloužil v ní až do roku 1945. Originál v plné velikosti zkonstruovala Elswick Armstrong Ordnance Company v roce 1893. Kanon měl rychlost palby až 15 ran za minutu a Webley ho nabízí milovníkům historických bitev (reenactment) od války proti Búrům po II. světovou válku. Uvidíme, jak se tento nápad na trhu ujme. V každém případě Webley cítí mezeru, do které se vklínil. Podle nápisu na zadní straně závěru zbraň pro Webleyho vyrábí firma T.W. Chambers & Co.

Závěr kanonu je skutečně důkladný

Kulovnice a malorážka

Poněkud praktičtější a jistě také ve větších počtech prodejnější novinku značky Webley & Scott představovala nová opakovací kulovnice s obchodním názvem Empire. Jak nám řekl přítomný šéfkonstruktér firmy pan Paul Garrity, Webley se tak po sto letech vrací k výrobě kulovnic. Jak je všeobecně známo, značka Webley & Scott dnes většinu zbraní vyrábí mimo britské ostrovy v zemích, kde to umějí a nevyjde to draho. 

Kulovnice Emipre je první opakovací kulovnice v nabídce firmy po 100 letech

Nová kulovnice nezapře svůj původ a tak jako mnoho jiných renomovaných značek svěřila výrobu kompletního systému s hlavní japonskému koncernu Howa. Viděli jsme kulovnici v lovecké pažbě z ořechového dřeva, se šikmo položenou klikou závěru a pojistkou po pravé straně závěru. Provedení bylo velmi pěkné a od zbraní značky Howa ji kromě pažby odlišuje jinak tvarovaná zadní část závěru, úchop kliky, zásobníkové provedení a povrchová úprava v elegantním vysokém lesku. Výroba této zbraně by měla začít až v průběhu druhého pololetí letošního roku.Samonabíjecí malorážka

Další novinka roku 2013 je u Webley & Scott samonabíjecí malorážka X-22. Malorážky prostě v poslední době letí a ty samonabíjecí zvlášť. Webley vyvinul moderně vyhlížející a zřejmě cenově přijatelný model. Kde je to rozumné, tam jsou na zbrani plasty. Plastová a celkem pěkná je také pažba univerzálního typu od firmy Hogue s příjemně zdrsněnými úchopovými plochami. Zbraň má velmi jednoduchá mechanická mířidla, ale počítá se především se střelbou s puškohledem, pro který je vyfrézována rybina na horní ploše pouzdra závěru. Do zemí, kde je to dovoleno, se malorážka dodává s tlumičem. Z plastu je také lučík, v jehož přední části je umístěna pojistka, a také zásobník od firmy Butler Creek, který je navíc průhledný. Zbraň, kterou firma bude nabízet také s dřevěnou pažbou, je dlouhá 90 cm a váží 2,2 kg.


Nová samonabíjecí malorážka X-22 je moderní a je na ní poměrně dost plastů

Vzduchovka pro děti

Webley & Scott pokračuje také ve svém vzduchovkovém programu, s nímž jsme už čtenáře Střelecké revue několikrát seznámili. Její vzduchovky a větrovky se vyrábějí v nově vybudovaném závodě v Turecku a jako novinku firma představuje krátký model pro mladé střelce, označovaný jako „Cub“. Zbraň má klasický design s pažbou typu Monte Carlo, mechanická mířidla se světlovodnými vlákny a součástí balení je také puškohled značky Webley 4x32. Vzhledem ke specifikům mladých střelců byl redukován výkon vzduchovky. Namísto Webleyho obvyklých 16 J má Cub v ráži 4,5 mm energii střely na ústí 7,5 J a v ráži 5,5 mm dokonce pouhých 5,5 J. Alespoň mladí nedostanou takovou pecku do ramene, jakou dokáží šestnáctijoulové vzduchovky uštědřit.

Šéfkonstruktér firmy Webley & Scott Paul Garrity se vzduchovkou Cub pro mládež, která se objevila v letošní nabídce

Protože firma nabízí také větrovky, v nabídce se objevila také dokonalejší pumpa na plnění jejich nádrží, pro kterou je typické několikanásobné filtrování vzduchu a úspěšné odvádění vysrážené vody.

Nebudeme tvrdit, že novinky značky Webley & Scott jsou převratné, ale jsou to nové výrobky, z nichž je patrná snaha pokrýt pokud možno všechny segmenty trhu, kde lze očekávat výraznější poptávku a nabídnou kvalitní zbraně za přiměřenou cenu pokud možno všem skupinám zákazníků. Jak uvedl Petr Mikulášek, s výjimkou kulovnice by všechny tyto novinky měly být od dubna k dispozici také na našem trhu.

TENTO ČLÁNEK VYŠEL VE STŘELECKÉ REVUI ČÍSLO 7/2013

 


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3025