Moderní malorážky Feinwerkbau
Datum: Saturday, 19. December 2015 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Feinwerkbau, to jsou ovšem také malorážky.  Základní linii dnes představují jednoranové malorážky řady 2700. Tyto zbraně, konkrétně libovolnou malorážku malorážka 2700 Super Match, představilka firma v roce 2005.

Už na první pohled mají tyto zbraně řadu shodných dílů se vzduchovkami řady 700, což byl ostatně  trend této firmy i v minulosti a napovídá nám to i označení typu zbraně. Pažba je duralová, stejně jako předpažbí. Byla převzata ze vzduchovek, u nichž má označení Alu. Na stavitelné pažbičky se používá pro změnu vrstvené dřevo.

Zbraň s hlavní o průměru 22 mm váží asi 5,8 kg. Proto vznikla i varianta Leicht, která je o 700 g lehčí. Snížení hmotnosti bylo dosaženo kanelováním hlavně, což je metoda tradiční a zkrácením opěrky ruky. Výrobce tuto zbraň doporučuje pro začátečníky nebo pro střelce, kteří přecházejí z jiné disciplíny.
Podobně jako v případě vzduchovek, také mezi malorážkami zůstává zachováno provedení 2700 Universal, opatřené pažbou z vrstveného dřeva. Pažba této zbraně je shodná se vzduchovkou s tímtéž označením.
Mimořádný zjev představuje v nabídce firmy Feinwerkbau dosud samonabíjecí malorážková pistole AW93. Na rozdíl od ostatních výrobků této ryze německé firmy, toto konstrukce německá, ale její základ je ruský a na západ ji zavála perestrojka spolu s následujícím rozpadem a zbídačením sovětského impéria. Zbraň konstruktérů Chajdurova a Razoronova se i s konstruktérem Razoronovem dostala v roce 1990 k firmě Feinwerkbau, která původně sovětskou pistoli od roku 1996 má ve svém sortimentu jako AW93. Zbraň se pochopitelně vyvíjela i v průběhu výroby, přičemž nejzásadnější změny prodělala v roce 2006. Toto nejnovější provedení se snadno pozná podle výrobních čísel, která jsou nad 20 000.
Zbraň má velmi dobře redukovaný zpětný ráz a zdvih hlavně. Po vystřelení páté rány zůstává komora otevřená.
Pro ty, jimž je 1,14 kg těžká základní verze zbraně těžká, vzniklo provedení Leicht, na kterém se uspořilo 60 gramů. Na výrobu závěru zde byla použita hliníková slitina,
Tuto zbraň podrobně představil ve Střelecké revui číslo 3/2008 Ondřej Strapina

Toto je ukázka z rozsáhlého materiálu o firmě Feinwerkbau, který vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3027