CAYWOOD GUNMAKERS
Datum: Saturday, 23. January 2016 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Výroba replik předovek má v Americe dlouhou tradici, ačkoli už řadu desetiletí pokrývají většinu trhu s předovkami italští výrobci replik. Ovšem Italové nevyrábějí zbraně pro fajnšmekry, takže se zde otevírá prostor pro všechny, kdo dokáží oslovit tuto náročnou skupinu zákazníků, jež je ochotna připlatit za zbraně luxusní a nebo neobvyklé.

 

 

 K řadě těch, kdo se vklínili do této mezery na trhu, patří také firma Caywood Gunmakers, která sídlí v Berryville ve státě Arkansas. Firma vznikla v roce 1990 a od roku 1993 nabízí repliky francouzských a anglických vojenských i civilních zbraní, které se používaly v Americe. Ano, francouzských a anglických, protože právě zde pánové vycítili mezeru na trhu. Americké osady, které patřily Velké Británii, byly do značné míry zásobovány zbraněmi z Anglie. U služebních zbraní to bylo jasné a také výroba civilních zbraní pro kolonie byl dobrý byznys. Ostatně o dodávkách zbraní z Evropy do amerických kolonií jsme psali v souvislosti s indiánskými puškami v čísle 1/2010.

Díky válkám s Francouzi a obchodu v dobách míru se na území amerických osad dostaly také zbraně francouzské, jejichž příliv vrcholil během války za nezávislost, kdy si Francouzi nejprve vyprázdnili sklady a následně za flintami poslali i své vojáky. Jak britské, tak francouzské civilní a vojenské zbraně se pak na území USA donášely dlouho do 19. století. Dnes jsou tyto stařenky, které prošly řadou přestaveb, objektem zájmu sběratelů. A je jich málo, protože přičinliví a spořiví kolonisté zbraně donášeli skutečně poctivě. A když dvě dosloužily, postavila se z nich třetí, poskládaná zbraň. Říká se tomu kanibalizace zbraní a není to slangový výraz, nýbrž terminus technicus.

Repliky britských a francouzských koloniálních pušek na rozdíl od vojenských nikdo průmyslově nevyrábí, protože poptávka je především po ryze amerických kentuckých či pennsylvánských puškách, které se staly symbolem počátků amerického státu nebo po zbraních vojenských-vzorových.

A tak se do výroby francouzských a britských koloniálních pušek pustili Caywood Gunmakers, které dnes reprezentují puškaři Danny Caywood, Charlie Caywood, a Mike Rowe. Firmě je dvacet let, ale Charlie Caywood začal stavět předovky na počátku 50. let minulého století a mladší Danny se věnuje předovkám 35 let, z toho 18 let na plný zápřah. Ani Mike Rowe není žádný zelenáč, protože se věci věnuje už patnáct let. Obsluhuje stroje a je specialista na zámky, na jejichž výrobu má zřízenou vlastní firmu Quality Locks, jež vám dodá i samostatný křesadlový zámek bez flinty.

Charlie Caywood už dnes představuje pouze legendu, zkušenost, tradici a solidnost. Firmu fakticky vede Danny Caywood. Dá se říci, že dnešní pětapadesátník byl předovkami díky svému otci přímo odkojen. Přesto se vedle stavby předovek původně živil rytinami a výrobou nožů. Rytin udělal  na 3500 a jako motivy upřednostňoval muže z doby dobývání amerických velkých plání. Dá se říci, že se živil zobrazováním amerických průkopníků. Jeho práce ovšem mají zvuk, pročež se dostaly k takovým osobnostem jako byli Ronald Reagan, George Bush starší, guvernér Arkansasu Mike Huckabee, Clint Eastwood a Winthrop Rockefeller. Dost dobrá společnost.

 

Velký kus práce pro výrobce těchto replik představuje také shánění historických originálů a jejich studium. Tuto práci, která znamená citlivá jednání se sběrateli a někdy také věci neznalými amatéry, kteří zbraně shodou okolností mají, nikdo neocení, ale bez ní to nejde.

Pokud však má tento byznys fungovat, musí dnešní výrobce nabízet zbraně se vzhledem starých koloniálních zbraní 18. století a přesností moderních replik předovek. Takže například u hlavní je nutné nekompromisně používat moderní oceli a moderní technologie výroby, protože jinak neobstojíte. Zákazník sice požaduje autentický vzhled zbraně z 18. století, ale chce trefovat jako v 21. století. Navíc v Americe se může předovkami lovit, takže přesnost je důležitá nejen na závodech.

Od originálů se Caywoodovic zbraně liší také tím, že považují za samozřejmost vyhovět levákům a některé zbraně, především pistole, je firma schopna dodávat také jako kity.

Dodací lhůta činí u standardní objednávky dva měsíce. Pokud potřebujete křesadlový zámek, tak ten vám pošlou obratem, neboť je zřejmě mají skladem.


Davy Crockett

Specialitu firmy představuje nikoli britská či francouzská zbraň, ale kulovnice Davy Crockett. Někdy v roce 1992 prý dohledal Danny Caywood informace o první pušce amerického národního hrdiny a zbožštěné legendy, ze které si i někteří Američané dělají zdvořilou legraci, Davyho Crocketta. Tu první zbraň prý pro Crocketta vyrobil Houston Harrison. Pak údajně Caywood našel i její originál (věřte nevěřte, dávno bylo) u pana Joe Swanna ve státě Tennesee. Na počátku nového tisíciletí pak začal s výrobou těchto křesadlových kulovnic, kterým je při jejich vzniku věnována obzvláštní pozornost. Zbraň s výrobním číslem 1 dostal v roce 2002 prezident George W.Bush mladší, který pro americké milovníky zbraní představuje spasitele před Clintonovými zákony. Po jedničce má následovat 99 dalších kousků a potom konec, limitovaná série se uzavře. Majitel údajného originálu pan Swann dostal výrobní číslo 3.

Tento model je skutečně velmi dobře hodnocený, protože když dali Caywoodovi v roce 2008 jeden exemplář do dražby NRA ve prospěch nadace této užitečné organizace, vydražil se za 26 000 dolarů, což rozhodně není málo. Běžná prodejní cena je 12 500 dolarů. 

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2010.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3039