Malované zbroje
Datum: Sobota, 21. květen 2016 @ 19:10:12 CEST
Téma: Články


Kdo ze čtenářů Guns-info by neznal zámek Konopiště. Po Františku Ferdinandovi d´Este se tam zachovaly takové sbírky zbraní, že o nich musí vědět snad každý.


A vedle zbraní měl Ferdinand, zastřelený v Sarajevu, také sbírky zbroje, z nichž některé exempláře (přední plechy, ale i přílby) jsou malované. A právě této tajemné skupině zbrojí s namalovanými děsivými obličeji se v nejnovější zbraňařšké publikaci Národního památkového ústavu věnuje známý odborník na zbroje (publikace, výstavy) Mgr. Stanislav Hrbatý z královéhradeckého muzea a Petr Czajkowski z Národního památkového ústavu.

Autoři nás nejprve přehledně seznámí s dramatickou historií zbrojnice rodů d´Este a Obizzi. V další kapitole popisují tradici renesančních turnajových slavností v Itálii, což byla kombinace pěšího a jezdeckého turnaje s recitací, zpěvy, scénickou hudbou s bohatou scénografickou architekturou a fantastickými kostýmy pro herce a zvířata. A právě těmto slavnostem připisuje autor původ malovaných zbrojí na Konopišti. Poté následuje kapitola, věnovaná obecně původu malovaných zbrojí ve světě.

Většinu publikace zaujímá katalog s vyobrazeními a popisy celkem 33 přileb, čtyř přídavných hledí, 31 prsních a 4 zádových plátů. Následují nárameníky, dřevcové štítky, čelní pláty na koně a velký kruhový štít. Údaje v katalogu obsahují popisy, inventární čísla, dataci, rozměry, ale především kvalitní fotografie. Ke každému předmětu zde je celkový pohled a celostránkový snímek detailu, zpravidla lidské hlavy na zbroji zobrazené.

Po katalogu zbrojnice na Lysicích tu v krátké době máme další zajímavý katalog sbírky z památkových objektů Národního památkového ústavu. Budeme rádi, když toto tempo vydrží.

Stanislav Hrbatý-Petr Czajkowski: Malované zbroje na Státním zámku Konopiště. Praha, Národní památkový ústav, Brno, 2015, 266 stran, 350 Kč.Malované zbroje
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3055