OFENZIVA NA VÝCHODĚ
Datum: Thursday, 04. August 2016 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


O bojích na východě na počátku II. světové války se před rokem 1989 nepsalo skoro nic, resp. opakovaly se stále stejné a nic neříkající fráze. Proč se Němci dostali k Moskvě, ke Stalingradu a na Kavkaz, to se neuvádělo.

Alexej Isajev se ve své knize zabývá obdobím od prosince 1941 do jara 1942, kdy v zásadě obnovená sovětská armáda (Dělnicko-rolnická rudá armáda) sérií protiútoků nejprve zahnala Němce od Moskvy a donutila je k ústupu i na Ukrajině a Krymu. Autor podrobně popisuje jednotlivé operace a s vděčností konstatujeme, že se vyhýbá omletým frázím. Každou z popisovaných operací sovětského protiútoku také v závěru příslušné kapitoly vyhodnocuje. Nicméně zdá se nám, že poněkud pomíjí vliv ruské zimy na německou bojeschopnost.

Ofenziva maršála Šapošnikova

Druhá, výrazně čtivější část knihy je věnována jarním bojům, v nichž Němci, kteří přisunuli čerstvé síly a rozmrzli, připravili sovětským vojskům kruté porážky na Krymu, pod Charkovem (Timošenko) a vytvořili si podmínky pro útok ke Stalingradu.
Autor se také věnuje úspěšné likvidaci výběžků sovětské fronty na středním úseku a severu na jaře 1942, kde českého čtenáře určitě zaujme líčení porážky 2. úderné armády generála A.A. Vlasova. Tohoto generála se autor snaží líčit pokud možno objektivně a nikoli očima stalinské propagandy.
Isajev popisuje operace z hlediska armád, divizí a brigád. Někdy je velmi suchý, ale věcný. Popisy bojových akcí malých jednotek a vzpomínky pamětníků zde nenajdete. Jsou zde však zajímavé, u nás nepublikované fotografie a nad mnohými údaji, týkajícími se skromného vybavení útočících sovětských armád technikou, člověka zamrazí.
K lepší orientaci by určitě přispěly mapy. V knize jsou, ale mělo by jich být víc a větších.

Isajev, A.: Ofenziva maršála Šapošnikova. Pravdivý pohled na sovětsko-německé boje v zimní kampani 1941-1942. Jota, Brno, 2009, 276 stran, cena 298 Kč

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3069