Erma 552 S
Datum: Friday, 16. September 2016 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Firmu Erfurter Maschinenfabrik založil v Erfurtu (Durynsko) Berthold Geipel, jenž byl až do jejího zrušení v roce 1919 ředitelem Královské továrny na zbraně v Erfurtu. Geipel odkoupil část strojního vybavení rušeného podniku a kromě zbraní provozoval také nezbrojní výrobu. V meziválečném období podnik nabízel na civilním trhu především malorážky. Světovou proslulost však získaly až samopaly MP 38 a MP 40, které byly u firmy zkonstruovány, ale paradoxně nikoli vyráběny. Po II. světové válce byl podnik v Erfurtu zabaven, zrušen a znovu založen v Dachau. Po prvotních chybách se dostal do amerických rukou a zaměřil se především na civilní výrobu levných zbraní s důrazem na americký trh.

Nejméně do konce 70. let, ale spíš do počátku 90. let firma prosperovala, ale v roce 1998 zbankrotovala a většinu konkurzní podstaty koupila firma ERMA Suhl, jejíž výroba zřejmě nebyla nijak ohromující. Neodolala levné konkurenci z východu, která obsadila její trhy a značku dnes používá firma Erma Inter sídlící na Ukrajině.
Na prodejně českotřebovské firmy Řehák a Řehák jsme před nedávnem viděli jednu z posledních zcela nových zbraní značky Erma, jež pochází z doby, kdy firma s tímto názvem byla ještě v celkem dobré kondici. Jedná se o model 552 S, jenž byl podle zkušebních značek vyroben v roce 1992. Tato pistole patřila mezi nejlevnější zbraně ve své kategorii, tedy v kategorii pro sebeobranu a výcvik. Zdá se, že se jich poměrně dost prodalo také u nás.Podobá se Waltheru PPK, ale je určena na náboje 22 long rifle. Vyrábělo se také provedení v ráži 6,35 mm Browning. Vzhledově prakticky totožná byla i plynovka. S hlavní délky 72,5 mm jsou celkové rozměry zbraně 137x97x23 mm a hmotnost 410 g. Podobná pistole, ale s hranatějším pouzdrem závěru a jednočinným spoušťovým mechanismem byla v nabídce označena jako EP 322.
Už první pohled na zbraň vyvolá dojem, že tohle jsme už někde viděli. Někde v Německu u firmy Carl Walther. Ovšem nebylo to malorážkové. Maličká Erma je skutečně podobná pistolím Walther PPK. Podoba zajisté není dokonalá, ale značná. A shodný je také způsob demontáže. Naopak odlišný je záchyt zásobníku, který je umístěn nikoli vlevo na těle zbraně před střenkou, ale ve spodní části rukojeti. Pistole má samozřejmě dynamický závěr, který je vyroben z lehkého kovu. Spoušťový a bicí mechanismus je dvojčinný (SA/DA). Povrch zbraně je černěný, rukojeť dřevěná s rybinou Maličkou pistolku jsme samozřejmě vzali na střelnici.


Demontáž k čištění se provádí podobně jako u Waltheru PP nebo PPK či u naší ČZ 50/70

Od počátku nám bylo úplně jasné, že s touto zbraní nebudeme moci dosahovat nijak závratné výsledky, ale očekávali jsme slušnou přesnost při střelbě na 10 metrů. Zkušební střelec svými výkony nepatří k těm nejlepším, takže situace při střelbě byla poměrně realistická. A protože byl velmi zabračený den, do jisté míry to imitovalo i sníženou viditelnost. Nabíjení zásobníku proběhlo bez jakýchkoli problémů, stejně jeko jeho zasnunutí. Plastová ostruha zásobníku dozajista zlepšuje úchop pistole, která má maličkou rukojeť. Pojistka byla plně funkční, stejně jako již před střelbou nasucho vyzkoušený spoušťový a bicí mechanismus.
Střelbu jsme zahájili na dvacet metrů na standardní pistolový terč 50/20. Dvojčinný mechanismus udělal svoje a trefit terč bylo pro střelce velmi těžké. Jakmile se přiblížil na deset metrů, nebyl to už žádný problém. Víc se asi čekat nedalo. Nicméně v sebeobranné situaci, kde se střílí zpravidla méně než deset metrů, by zásah nebyl problém. Samozřejmě pokud to střelec zvládne psychicky, což ovšem platí pro každou zbraň bez rozdílu. Už střelby v dvojčinném režimu ukázala, že mířidla jsou za zhoršené viditelnosti hůř čitelná, ale svoji funkci plnila.
Následně jsme přešli ke střelbě v jednočinném režimu na deset a dvacet metrů. Z desetimetrové vzdálenosti nebyl problém nasázet všechny zásahy do černého. Na vzdálenost 20 metrů se zásahy objevily i v bílé části terče. Spoušť byla bezproblémová, její chod byl plynulý bez nějakého drhnutí, které by člověk u levné pistole mohl očekávat. Němci ji udělali slušně.Malorážkové samonabíjecí pistole mají tu nectnost, že si ne vždy rozumějí s každým nábojem. My jsme měli k dispozici především náboje Topshot Competition Standard Velocity. S nimi pistole fungovala bezvadně a bez jediného selhání vystřílela celou krabičku o padesáti kusech. Dali jsme pistoli ochutnat také domácí náboje Sellier & Bellot. Zatímco náboje Club od této firmy byly naprosto bezproblémové, pistole si nemohla poradit s náboji Standard, které nedokázala iniciovat. K odpálení došlo spíš na třetí pokus a někdy vůlbec ne. Evidentně si nerozuměl materiál nábojnice se zápalníkem. Bez problémů v pistoli fungovaly také náboje značky Blazer. Erma 552 S se ukázala jako spolehlivá malorážková pistole, která spolykala většinu nabídnutých značek nábojů.


Pevná mířidla nejsou nijak zvýrazněna, ale bez problémů s nimi lze zasahovat

Co se týká přesnosti, tak splnila to, co jsme od ní očekávali. Hodně průměrný střelec s ní na deset metrů bez problémů spolehlivě zasahoval terč do černého a na dvacet metrů v jednočinném režimu také. Pokud někdo akceptuje malorážkový náboj jako vhodný k obraně ve smyslu, že je lepší mít alespoň něco, pak tohle je jedna z možností. Zbraň se u firmy Řehák a Řehák prodává za 4995 Kč.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2013.Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3077