KDYŽ PLYNOVKA NEVYDRŽÍ
Datum: Sunday, 25. September 2016 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Obranné a poplašné pistole a revolvery na plynové a případně poplašné náboje už mají na našem území dobu největší slávy za sebou. Pamatujete na zlatá 90. léta? Tehdy představovaly poměrně významnou položku v tržbách našich obchodů se zbraněmi. měl to kdekdo. Na druhou stranu se toto zboží prodává pořád a řada lidí má tyto zbraně u sebe nebo doma. Občas se s nimi zbraněmi stane nějaký průšvih, zpravidla po návštěvě osvěžovny, kde s touto zbraní nemá nikdo co dělat. A činorodí stánkaři exotického původu tyto zbraně předělávali nebo nechávali předělávat na střelbu ostrými náboji. Občas je s tím chytili.

kdyz plynovka nevydrzi Všechny tyto plynové zbraně, které se podle zákona řadí mezi zbraně kategorie D a vztahuje se tudíž na ně řada ustanovení zbrojního zákona, musejí být podle našich předpisů opatřeny platnými zkušebními značkami. Ty dokládají, že zbraň bez problémů absolvovala příslušné zkoušky. Zatímco s problémem u našich plynovek (děláme, pokud je nám známo, výhradně revolvery) jsme se nesetkali, s despektem se mezi uživateli hovoří o některých výrobcích italských.
Tyhle zbraně jsou k mání za pár šupů a je záhadné, jak se dají v Itálii za těch pár šupů vyrobit. Otázka zní, zda výroba neběží někde v levném exotickém zahraničí a zda se na zbraně jen nerazí nápis „Made in Italy“ a italské zkušební značky. Turecko je z Itálie blíž než od nás. Ale třeba je to jen kacířská myšlenka a bohapusté pomluvy úspěšné konkurence.
V každém případě se občas mezi lidmi hovoří o tom, že některá italská plynovka nevydržela muka střelby a došlo u ní k samovolné demontáži, čili destrukci. Nedávno se nám jedna taková stavebnice dostala do ruky. Řekněme předem, že majitel akci přežil ve zdraví, jenom s nepěkným leknutím.

Plynovka Bruni

Bruni
Jde o plynovou pistoli značky BBM, model 315 Auto v ráži 8 mm Knall. Značku BBM používá italská firma Bruni. Podle zkušebních značek zbraň prošla jedinou možnou italskou zkušebnou zbraní (Banco Nazionale di Prova) v Gardone Val Trompia a stalo se tak nedávno, v roce 2005. Nejedná se tedy o žádnou vysloužilou bojovnici, která tu zbyla z jarých 90. let, ale o novou zbraň, která se dosud prodává za nějakých 1600 Kč.
Zbraň váží 440g  a měří 122 mm. V rukojeti je zásobník na sedm nábojů. S malými odchylkami napodobuje pistoli Bernardelli Titan v ráži 6,35 mm. Zbraň je vyrobena z lehkých slitin.

Plnovka Bruni
V přední části zbraně chybí kus závěru

Zbraň, kterou jsme viděli, měla za sebou nepěknou destrukci. Došlo k ní údajně při použití standardních a výrobcem předepsaných nábojů ráže 8 mm. Při výstřelu došlo k odtržení přední části závěru, takže vratná pružina nemohla závěr brzdit a vystřelila kamsi vpřed do neznáma. Závěr, který nebyl bržděný, pokračoval naopak směrem vzad. Zdolal odpor kohoutu a deformoval svým tlakem část rámu za kohoutem. Pak zasáhl střelce. Naštěstí do hrudi a kromě úleku bylo vše v pořádku. Samotný závěr se při této destrukci rozšířil.
Z jedné havárie této zbraně nelze činit obecné závěry. Podrobnosti neznáme a informace od majitele jsou kusé.

Plynovka Bruni
 Deformovaný rám za kohoutem

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3079