Plynovkový samopal z Bulharska
Datum: Thursday, 03. October 2002 @ 13:13:57 CEST
Téma: Články


David Pazdera se hlásí po delší popovodňové pomlce stručnou notickou o balkánské raritě.

Jak někteří čtenáři G-I stránek možná vědí, v průběhu srpnových povodní byl vodou postižen taktéž dům v Křižíkově ulici v pražském Karlíně, kde sídlí redakce časopisu Střelecký magazín, odkud jsem se od jara tohoto roku nejčastěji připojoval na Internet (z technických důvodů bohužel nemohu být připojen z domova). Standardní telefonní spojení bylo v redakci obnoveno teprve v posledních dnech, takže teprve nyní mohu přispěchat se svou troškou do guns-infovského mlýna, která má tentokrát opravdu podobu velmi stručné zmínky.

Nedávno jsem měl tu čest sejít se na pražském bulharském velvyslanectví k velmi příjemného rozhovoru o zbraních a lidech kolem nich s panem plukovníkem Plamenem Petkovem Petkovem, vojenským přidělencem pro Českou a Slovenskou republiku, jehož působení v ČR a SR bohužel v tomto roce končí.

Při této příležitosti mi pan Petkov sdělil zajímavou informaci o tom, že v Bulharsku byla kromě standardních samopalů na pistolové střelivo vyvinuta rovněž automatická zbraň na plynovkové náboje. Na podrobnosti v diskusi nebylo místo; pan Petkov pouze upřesnil, že plynovkový samopal by měl být vysoce efektivním prostředkem pro pacifikování rozvášněných davů při dnes tak populárních pouličních bouřích. Při takových příležitostech by jedna životu bezpečná dávka mohla jistě zapůsobit více efektivně, než několik řad těžkooděnců. Nápad je to bezpochyby velmi zajímavý, nicméně já osobně mám značné obavy z mj. toho, že by nemusel být liberální euroatlantickou společností přijat právě nejvlídněji.

Protože pan Petkov přislíbil, že by navázané styky mohly případně pokračovat např. i psaním článků o bulharských zbraních pro Střelecký magazín, nelze vyloučit, že se o bulharském plynovkovém samopalu v tomto časopise za několik měsíců dočtete více podrobností.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=312