Afghánská perkuska
Datum: Friday, 28. April 2017 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Válečné konflikty posledních desetiletí měly negativní vliv také na výskyt tradičních lidových zbraní na území států, postižených těmito konflikty. Stručně řečeno-staré dobré křesadlovky, perkusky, jednoranové zadovky nebo v nejlepším případě opakovačky, které po generace dobře sloužily k vzájemnému domorodému mordování, byly díky globalizaci a cenové dostupnosti moderních zbraní odkládány a nahrazovány ponejvíce konstrukcemi soudruha Kalašnikova. A skončily buď ve šrotu, jako ozdoby bojovníkova domu nebo jako suvenýry těch, kdo do dané země přišli válčit či vynucovat mír z technicky vyspělejších končin (tj.přivezli Kalašnikovy).

afhganska-perkuska Afghanistán?
Jeden exemplář takovéto domorodé zbraně, pocházející podle tvrzení původního majitele z Afghanistánu, se nedávno dostal do studijní sbírky puškařské firmy Miloš Skrbek z Vysoké nad Labem. Jakými cestami zbraň prošla, to je těžko soudit.
Skrbek

Miloš Skrbek

Miloš Skrbek
Originální zbraň se dostala do firemní sbírky ve stavu, který dokládal dlouhodobé používání a působení nešetrného klimatu.


K výrobě této perkusní zbraně byla použita hlaveň z ještě starší křesadlové pušky a zřejmě také zámek pochází ze staré křesadlové zbraně. Hlaveň má kruhový průřez a hladký vývrt. Povrch hlavně i součástí zámku byl původně pocínovaný, ale ani tato povrchová úprava nedokázala zabránit silnému poškození korozí, k němuž došlo v průběhu věků. Nicméně s pocínovanou hlavní se našinec tak často nesetká.
Zámek je velmi jednoduchý, s hlavním perem umístěným na zámkové desce. Provizorní fixace pera dvěma hřebíky jen ilustruje míru improvizace v souvislosti s výrobou a především s užíváním zbraně.
Vzhledem k tomu, že hlaviště pažby je nahrazeno pouze pistolovou rukojetí, lze usuzovat, že zbraň byla určena k boji na krátké vzdálenosti. Zalícení je v zásadě nemožné, takže se střílelo od boku. Ostatně mířidla na zbrani nejsou.

Replika
Protože puškař Miloš Skrbek je mužem činu a živí se výrobou replik, pozval nás časem na prohlídku úplně nové repliky této zbraně. Nebyla a není určena pro žádného zákazníka a zřejmě jen doplní firemní studijní sbírku, kterou majitel vytváří jen tak pro radost. Měří podobně jako originál 105 cm a byla zachována i původní ráž 14 mm.
Stejně jako u originálu je zde zachována fixace napnutého kohoutu na osičce, vycházející okénkem ze spouště na pravou vnější stranu zbraně. Jen fixace hlavního pera je řešena elegantněji než u originálu. Hřebíky nahradil vrut. Ostatně původně tomu tak bývalo i u originálu. Jelikož jsem zbraň zkoušel jen na sucho, mohu posoudit pouze spoušť, která je nad očekávání poměrně jemná a rozhodně by nevedla ke strhávání. Zvláště při střelbě na krátkou vzdálenost, na kterou byla zbraň bez mířidel určena. Napínání mechanismu má svá specifika, neboť kohout lze sice hmatníkem stáhnout do zadní polohy, ale pak musíte stlačit spoušť, aby se z ní vycházející osička dostala do přední polohy a mohl se za ni zachytit háček na zadní straně kohoutu. Výrobce repliky opatřil pažbu tmavou politurou a kovové součástky ponechal v původní barvě kovu se stopami pracovních nástrojů. Cínování kovových součástek bylo vynecháno. Nepočítá se s tím, že by se zbraň nosila v afghánských horách. V pažbě a předpažbí jsou i dva otvory na protažení kusu špagátu či řemene k nošení zbraně.

Miloš Skrbek

Miloš Skrbek
Nová zbraň

Jak prokázaly pokusy výrobce v rámci výrobního procesu, byla zbraň nepochybně určena především k boji na krátkou vzdálenost. Hlaveň byla zřejmě dlouhá především proto, aby v ní shořel nekvalitní pomalu hořící střelný prach. Při zkušební střelbě (s kvalitním střelným prachem) se zbraň chovala poněkud jankovitě, v zásadě jako brokovnice bez pažby, takže zpětný ráz byl i pro zdatného tvůrce nepříjemný, ale zvládnutelný. Můžeme předpokládat, že s línějším střelným prachem by se chovala civilizovaněji.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2008

Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3121