Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Arménský bull-pup aneb Neviděl ho někdo?


Arménský bull-pup aneb Neviděl ho někdo?
Datum: Tuesday, 15. October 2002 @ 11:20:45 CEST
Téma: Články


V odborné literatuře se objevila informace o tom, že trend konfigurace bull-pup ve zbrojní konstrukci nedávno i dorazil do postsovětské Republiky Arménie. Jakou zbraň tam asi podle tohoto receptu přestavěli?

Informace pochází z knihy britského odborného spisovatele Johna Waltera "Kalasnikov Machine Pistols, Assault Rifles and Machine-guns, 1945 to the Present". Walter se mimochodem zdá být dalším zázračným odborníkem na velmi široké spektrum témat z oboru zbrojní techniky, kterého nám hrdý Albion nadělil; v porovnání se svým předchůdcem Ianem Hoggem však působí nesrovnatelně fundovaněji, alespoň v těch oblastech, ve kterých se trochu orientuji. (Ano, je to ten pán, který napsal v ČR nedávno vydanou knihu "Luger".)

Arménský bull-pup (tedy zbraň, u níž se závěrový mechanismus a zásobovací ústrojí přesunuly do prostoru pažby) se údajně nazývá model 3 a je komorovaný na náboj 5,45x39 vzor 1974. O modelech 1 a 2 se Walter nezmiňuje.

Jedná se - asi je na místě říci pochopitelně - o rekonstruovaný automat Kalašnikov, v daném případě AK-74, u něhož se touto cestou podařilo snížit celkovou délku na pouhých 700 mm (u originálu je to 943 mm). Zbraň prý byla dokončena v roce 1996 a z Walterovy dikce by se dalo usuzovat, že se dostala do výroby; kdo se ovšem ujal produkce, není známo.

Ve Walterově knize fotografie arménského modelu 3 a marně jsem ji hledal i v dalších publikacích na téma zbraně Kalašnikov. Pokud snad byl někdo z vás úspěšnější, např. na Internetu, dejte mi prosím vědět.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=319