Muzeum nakupuje zbraně
Datum: Thursday, 17. October 2002 @ 11:48:48 CEST
Téma: Novinky


Zní to neuvěřitelně, ale po nějakém čase disponuji opět nějakými penězi, za které mohu nakoupit zbraně do sbírek pardubického muzea. V tomto článku se pokusím shrnout, co je možno nám nabízet.

Palné zbraně civilní:
Tvoří bezpochyby nejcennější část naší sbírky zbraní. Zajímají nás především práce českých a středoevropských puškařů, popřípadě zbrojovek, zbraně lovecké a také sportovní. Můžete nám nabídnout jak zbraně, podléhající registraci, tak zbraně volně prodejné.
Do okruhu našeho zájmu spadají i dříve opomíjené flobertky, vzduchovky a plynovky,používané ke sportovní a rekreační střelbě. Nevěřili byste, jaký byl o vitriny s těmito zdánlivě obyčejnými zbraněmi zájem na výstavách.
Nevyžadujeme nutně bezvadný technický stav zbraně.

Palné zbraně vojenské:
Tvoří nezanedbatelnou a atraktivní část naší sbírky, ale samozřejmě nemůžeme konkurovat Vojenskému historickému ústavu. Momentálně nás zajímají zbraně Mannlicher od vzoru 1886 do 1890, které by příjemně doplnily mezeru v našem fondu v souvislosti s připravovanou výstavou.
Další akvizice záleží na nabízeném předmětu a jeho ceně.

Repliky předovek:
Před pár lety mne ani nenapadlo brát do muzea repliky. Jenomže tento fenomén hned tak nezmizí. Stalo se z něj regulérní sportovní odvětví a výroba replik živí po světě mnoho lidí. Perkusáky se staly přímo symbolem zbraňové svobody v první polovině 90.let. Navíc řada moderních předovek se již ani netváří jako repliky. Jsou to svébytné konstrukce, využívající staré principy.
Hodlám proto postupně zakoupit do muzea několik replik perkusních revolverů od různých výrobců. Upřednostňujeme dobrý stav a vzhledem k převaze nabídky nad poptávkou také rozumnou cenu.
Nevylučuji ani možnost nákupu repliky nějaké dlouhé předovky.

Chladné zbraně:
Tvoří nikoli bezvýznamnou část naší sbírky, kterou jako milovník palných zbraní maličko zanedbávám. Momentálně nic akutně nesháníme, ale máte-li něco zajímavého, zkuste nám nabídnout. Na řadu vojenských zbraní nám např. chybí bodáky. Pokud to sbírku vhodně doplní, třeba se dohodneme.

Jak vidíte, zajímá nás hodně věcí. Zkuste nám je nabídnout. Pro pořádek uvádím, že jsme držiteli zbrojního oprávnění. O nákupech rozhoduje nákupní komise, která se sejde kolem poloviny listopadu a peníze můžeme vyplatit hotově nebo zaslat složenkou.
Zbraně, které držíte v rozporu se zákonem, vám nezlegalizujeme. Nenabízejte nám je.

Dary do muzea
V letošním roce jsme obdrželi dva hodnotné dary. Jan Balcar nám daroval pistoli Nambu 94. Další příznivec muzea, který si nepřál uvedení svého jména, nám daroval hroty šípů, kolečkový zámek, veletucet roznětek Augustin (ano, pánové, veletucet!)a řadu dalších velice zajímavých zdánlivých drobností.
Občas dostaneme třeba vzduchovku, flobertku, bodák nebo dva, strojky na přebíjení nábojů (moc pěkné), vojenské či policejní uniformy, součásti výstroje a tak podobně. Od roku 1992 jsme jako dary našich příznivců získali celkem 162 předměty nebo soubory.
Za dar umíme zdvořile poděkovat. Vámi darované předměty nesmíme prodat ani vyměnit. Dostává se jim kvalifikované péče našich konzervátorů a na výstavách se u nich vždy uvádí jméno dárce, pokud si tento nepřeje jinak.


Pro pořádek ještě uvádím kontakt:
e-mail: tetrev@guns-info.cz
tel. do práce: 466 799 251
mobil: 606 855 746


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=321