Studie "Vývoz zbraní z Československa do zemí třetího světa v letech 1948-1962"
Datum: Friday, 18. October 2002 @ 13:12:22 CEST
Téma: Články


Kdo by rád nahlédl po pokličku exportu zbraní z Československa do tzv. zemí třetího světa, nechť si pořídí letošní třetí číslo časopisu Historie a vojenství!

Časopis Historie a vojenství vydávaný Historickým ústavem Armády České republiky patří mezi periodika, která se zájemcům o dějiny zbrojní techniky vyplatí minimálně jedním očkem průběžně sledovat. Třebaže celkově je procento statí na stránkách Havu, v nichž je pojednáno přímo o pěchotních zbraních, dosti nízké, čas od času se v tomto časopisu objeví materiály, které velmi fundovaným a pozoruhodným způsobem rozšiřují naše poznání i v této oblasti.

Obsáhlá studie Petra Zídka"Vývoz zbraní z Československa do zemí třetího světa v letech 1948-1962" (Historie a vojenství 3/2002, s. 523-567) je ovšem z poněkud jiného těsta, neboť - jak již její název napovídá - téma ručních palných zbraní se stalo jednou z jejích hlavních náplní (samozřejmě se od nás vyvážela i další "speciální technika"). A třeba konstatovat, že zpracováno je opravdu důkladně, s maximálním využitím bezmála všech relevantních, v současnosti badatelsky přístupných pramenů z dokumentů politického sekretariátu a politického byra ÚV KSČ (tyto orgány měly na starost rozhodování o vývozu), ministerstva národní obrany (kolik z citovaných pramenů asi v srpnu uplavalo, resp. bylo zničeno při záchranných pracích ve Vojenském ústředním archivu?), ministerstva zahraničních věcí a civilní rozvědky. Ze zahraničních materiálů byly využity dokumenty francouzského ministerstva zahraničních věcí a ministerstva národní obrany.

Při četbě nečekejte, že se vám na všechny otázky "co, kolik, kdy a kam?" dostane jednoznačné odpovědi, neboť vypovídací hodnota dosud zpřístupněných dochovaných dokumentů je v některých případech poněkud omezená. Minimálně rámcově je však většina zrealizovaných obchodů zdokumentována velmi dobře a my tak vůbec poprvé získáváme konkrétní představu o tom, koho a v jaké míře náš lidově-demokratický a posléze socialistický režim hmotně podporoval a kolik nás to zhruba tak stálo.

Podtrženo a sečteno: Není pochyb o tom, že Zídkova pečlivě zpracovaná studie představuje ve výzkumu dané problematiky mimořádný posun vpřed a já ji všem čtenářům G-I stránek mohu více než vřele doporučit.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=323