Z vídeňských muzeí
Datum: Monday, 28. October 2002 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Tradičně jsem využil rakouského státního svátku a 26. října vyrazil spolu s tisící dalších Čechů do Vídně, kde byl bezplatný vstup do muzeí. V mém případě do muzeí se zbraněmi.

První naší zastávkou byl samozřejmě Arzenál a v něm se nacházející Heeresgeschichtliches Museum. Rozsáhlá expozice se od mé poslední návštěvy nezměnila a také prostor v prvním patře vpravo od schodiště zůstává nadále uzavřen. Muzejní prodejna suvenýrů a odborné literatury je nadále plná zajímavých titulů. Jmenujme vynikající práci Ericha Gabriela o rakouských vojenských palných zbraních nebo všechny tři dosud vydané práce Joschi Schuye-revolvery Gasser, zbraně systému Werndl a krátké palné zbraně habsburské armády, přičemž tu poslední na rozdíl od předchozích, nutno přijmout s jistými rozpaky.
Z novějších titulů bych rád upozornil na knížku o chladných zbraních rakouského a rakousko-uherského námořnictva, kterou měli vystavenou hned na pokladně. Jelikož chladné zbraně nedělám, uvítám k této knize komentář někoho zasvěcenějšího. Je možné, že v nabídce přibyly další publikace o rakouské armádě po roce 1918 nebo o námořnictvu, protože tato témata nesleduji.
Na cestě mezi Arzenálem a Hofburgem leží Historické muzeum města Vídně. Dosud jsem tuto instituci nenavštívil, takže mne mile překvapila. Toto muzeum vlastní unikátní sbírku-vídeňskou městskou zbrojnici. Vystavuje z ní sice jen malou část, ale i to málo určitě stojí za to. Na své si přijdou zvláště milovníci ochranných zbrojí, tureckých zbraní (z obléhání Vídně 1683)a také příznivci napoleonských válek, v nichž se vídeňská domobrana několikrát aktivně angažovala. Pokud také někdo chce vidět pěkné pavézy, zajeďte si do tohoto muzea, které vystavuje tři pěkné kousky.
V pokladně muzea, která je současně prodejnou suvenýrů, je stále ještě k mání katalog z výstavy vídeňské městské zbrojnice v roce 1986. Je to moc zajímavá knížečka za pětieuro, čilo skoro zadarmo.
Když jedu do Vídně, musím také do Hofburgu na císařské sbírky zbraní a zbroje. Pokud jde o ochranné zbroje a chladné zbraně, je tato sbírka skutečně světovým klenotem. Najdeme zde zbroje králů, císařů, vévodů, všemožných reků a kondotiérů. Jedna hezčí než druhá. Když k tomu přidáme skutečně skvostné a technicky unikátní zbraně palné, je jasné, že mne toto muzeum bude přitahovat ještě dlouho. Od poslední návštěvy bylo několik vystavených předmětů zapůjčeno na jiné výstavy a přibylo několik drobností. Galerie s palnými zbraněmi, která byla po nějakou dobu bůhvíproč nepřístupná, je již zase otevřena.
Zklamáním je ovšem muzejní prodejna literatury. Kromě několika komerčních knížeček o zbraních pro naprosté začátečníky zde najdeme pouze nemnoho. To nemnoho jsou první dva díly katalogu této zbrojnice. Vyšly před více než 20 lety, ale jde o vynikající katalogy, které ocení zvláště lid šermířský. Protože jsou to již starší knížky, navíc s černobílými obrázky, které laiky nelákají, cena je výprodejová-14,50 euro za oba díly dohromady.
Více muzeí, která ve Vídni vystavují zbraně, neznám. Ale možná tam jsou a já o nich nevím, což by mne mrzelo. Jestli o nějakých dalších víte, zkuste nás o nich informovat buď samostatným článkem nebo komentářem na G-I.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=331