Střelecká revue 11/2002
Datum: Friday, 08. November 2002 @ 09:00:00 CET
Téma: Články


Vyšlo předposlední letošní číslo Střelecké revue.
Na titulní straně je samonabíjecí brokovnice Supermagnum Browning Gold, přičemž obrázek se vztahuje k článku na stranách 28-29, kde je tato broková dvanáctka s nábojnicí dlouhou 89 mm představena.

Jak vzniká pistole

Na druhé straně obálky pokračuje fotoseriál Václava Šebka o výrobě pistole v ČZ Uherský Brod. Mimochodem, v poslední době jdou o této zbrojovce pohřební řeči. Nevíte někdo víc?

Kalašnikov jde do boje proti zbraním

Lenka Arevalo si všimla toho, že strýček (ďáďa) Kalašnikov se zase nechal pozvat na Západ. Tentokrát se připojil k partě vysloužilých politiků a podobných exhibicionistů, kteří se rozhodli, že zavedou kontrolu malých zbraní. Kontrolován samozřejmě bude jen ten, kdo se zkontrolovat dá. Tedy ty, řádný občane, obchodníku!
Panu Kalašnikovovi již bylo 82 let. Ne všem v tomto věku slouží rozum úplně bez závad.

HK P 2000-pistole pro nové tisíciletí

Nová nebo relativně nová německá pistole, konstruovaná prý speciálůně pro policisty, je představena v dvojstránkovém článku Jiřího Fencla. Walter Trading ji už objednal, takže časem přijde i test.

Rozklepaná kolena

Opět jedna tzv. nesmrtící zbraň. Tentokrát nikoli elektřina, ale elektromagnetický impuls, který útočníka vyřídí. Vyřídí, ale nezabije, takže to příště může zkusit zase. Jedna strana, Stano R.Kříž.

Nový zákon z pohledu policisty

Ivan Chludil rozmlouval s "přítelem" všech držitelů zbraní plk.ing.Antonínem Kremlem o tom, jak bude aplikován nový zákon, o jednotném systému evidence zbraní a taky o evergreenu páne plukovníkově, karabině M1. Dvě strany.

Beretta M 101

Firmě Řehák a Řehák v České Třebové poslali omylem pistole Beretta M 101. Na jedné straně o této zbrani a možnostech její úpravy referuje Pavel Klozík, který se u toho náhodou objevil.

Taurus Fox

U téže firmy Řehák a Řehák se objevily také použité brazilské revolvery z dob, kdy byl Taurus ještě nepříliš ceněnou značkou. Jednostránkový materiálek zpracoval Pavel Klozík.

FÉG na prahu 21.století

O výrobním programu maďarské zbrojovky, které mimochodem používá také značku Luger, referuje na čtyřech stranách Petr Müller.

Zrada revolveru

Pavel Klozík zde referuje o některých závadách, k nimž může v mechanismu revolveru dojít zpravidla ne příliš šťastnou údržbou.

Pistole pro kosmonauty

Ruskou zbraň, kterou měli mít sovětští kosmonauti nikoli na lov mimozemšťanů, ale pro přežití při přistání v nepřístupných a nehostinných částech SSSR, představuje na jedné straně Jiří Fencl.

Objective Force Warrior

Jedna stránka o programu, který má cíl "revoluční pokrok ve smrtící síle vojáka, jeho individuální schopnosti přežití, komunikaci, zdrojích síly a energie...". prostě to vidím tak, že amíkům se zalíbily války proti slabším protivníkům bez vlastních ztrát na lidech a chtějí udělat nezranitelné supermany nejen ze svých letců.

357 Magnum

Václav Malimánek představuje na dvou stránkách populární náboj pro revolvery i některé pistole.

Pro ctitele

Sortiment finské muničky Lapua, jenž je balený v nových krabičkách s novým heslem, představuje na dvou stranách -jv-.

Iževsk modernizuje

Novinky v produkci Iževského mechaničeského zavódu představuje na necelých dvou stranách Petr Müller.

Plastové diabolky

Ekologické diabolky z plastu a oceli vyrábí již řada firem. Inu, ekologie. Pryč od olova.

Trendy v zabezpečení zbraní

Zabezpečit zbraň proti krádeži nebo zneužití nařizuje stále více stále přísnějších zákonů. Občané utrácejí za zabezpečení a kriminálnící nakoupí zbraně třeba od armády či policie. Nicméně tady máme tři strany o nových způsobech zebezpečení zbraní. Autor -LA-.

Návrh objektivního kritéria ranivosti střel

Druhá část o tom, co vlastně střely v člověku dělají.

Mini 50 a jiné zvláštnosti

Přemysl Liška informuje na dvou stranách o všemožných výtvorech americké firmy Leitner Wise pro vojenské účely.

Peters Stahl v průněhu času

Pětadvacátý Sešit Střelecké revue je věnován nepříliš staré, ale pomalu již tradiční německé firmě, vyrábějící vlastní laděné pistole.

Keltové

O proslulých válečnících evropského starověku vypráví na třech stránkách Edgar Pachta. Každopádně zajímavý počin. Uvidíme, zde jde o počátek nějakého většího seriálu nebo rubriky.

Privolegované měšťanské sbory na venkově

Zajímavý článek z roku 1871 vyzývá k reformě ostrostřeleckých sborů, které k ničemu nejsou a slouží jenom k parádám jednou dvakrát do roka. Má se více střílet, družit se.

Trik silničního agenta

Na dvou stranách něco málo z divokého západu o tom, jak lze přetočit revolver, který podáváte rukojetí protivníkovi tak, aby tento za okamžik zíral ne na rukojeť, ale do hlavně vašeho revolveru. Uplatní všuchni, kdo se hodlají vzdávat jen na oko. Autor -LA-.

Lovecké zbraně Idéal

S pavlem Kupcem jsme dali dohromady údaje o krásných a technicky zajímavých francouzských zbraních ze St.Etienne. Posuďte ty čtyři stránky sami.

Unique "Kriegsmodell"

Jan Balcar na dvou stranách o francouzské pistoli, která se do Evropy rozšířila mimo jiné jako kořist Wehrmachtu. Její výrobce zkrachoval zcela nedávno.

Operace Jubilee

Aneb neúspěšné vylodění Kanaďanů u Dieppe v srpnu 1942. Dvě strany, ing.Karel Šimek.

Waltherbellum nebo tak nějak

Pistole Walther s kloubovým závěrem na jedné stránce v článku Jana Balcara. Je to lahůdka.

Žihadlo

Střílející tužka na jedno použití určená pro speciální operace a pro odboj v zemích, obsazených Japonci za II. světové války.

Rex Applegate

Mistr výcviku specielních agentů, tak trochu dobrodruh, specialista na boj z blízka. Dvě strany, autor Ivan Chludil.

Příbram pojedenácté

O nožích z pera Ivana Šafhausera. Nože, nože, nože, ale tentokrát to nebyl telefonní seznam.
V této Střelecké revue najdete ještě řadu dalších článků, na jejichž stručné shrnutí již jsem nenašel síly. Jestliže o tomto časopisu vždy píšu, že je tradičně pestrý, tentokrát se mi zdá, že to platí dvojnásob. Pro každého něco, zajímavě a přístupně.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=338