Poslední slovo: Lugs bude jen jeden!
Datum: Thursday, 21. November 2002 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Situace na odborně literárním bojišti se sice mění bezmála každým týdnem; ve věci vydání reprintu publikace "Ruční palné zbraně" Jaroslava Lugse je však snad už konečně jednoznačně jasno.

Pokud se nemýlím, o záležitosti připravovaného reprintu Lugsových RPZ, který sice někteří odborníci považují za zbytečný vzhledem k určité překonanosti tohoto arcidíla, avšak jenž by v každém případě byl zajímavým oživením českého knižního trhu, jsme na G-I psali již dvakrát: zde a zde. V obou případech bylo zmíněno, že na tuto lahůdku si brousí drápy nakladatelství Svojtka a v těsném závěsu za ním zmrtvýchvstalé nakladatelství Naše vojsko.

Po pondělním rozhovoru s panem Drtinou, majitelem NV, mohu čtenářstvu G-I stránek ohlásit, že Lugs bude - nanejvýš - jeden, neboť Naše vojsko do tohoto projektu nepůjde. Důvodem je pro mě ne zcela přehledná zápletka okolo autorských práv, o nichž vím pouze tolik, že svého času byly sakum pikum prodány do NDR.

Svojtkovci prý knihu vydají v luxusní výpravě a omezeném nákladu, což patrně dosti nadzvedne cenu, v důsledku čehož my zoufalci, kteří toto klasické dílo nemají ve své knihovničce, budou tam, kde byli.

Zajímavá pro naše čtenáře snad může být informace, že pan Drtina uvažuje o opětovném vydání jiných zbraňových knížek, které v NV vyšly před dávnými roky: jde o publikace pánů Švejka a Šády. Celá věc je zatím ve stádiu záměru, bude nutné prověřit stav autorských práv atd. Nicméně já osobně tuto aktivitu vítám.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=344