Sbírka zbraní systému Lefaucheux
Datum: Wednesday, 27. November 2002 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Pojem lefoška a samotný systém zbraní Lefaucheux, tedy zbraní s kolíčkovými náboji, vzbuzuje u mnohých milovníků zbraní trpné pousmání. Tím šuntem se nezabývají. Ale dělají chybu.

Mezi zbraněmi systému Lefaucheux najdeme skutečně krásné věci a řadu technických zajímavostí. Zbraně tohoto systému vyráběly v 50.-70.letech 19.století firmy zvučných jmen. Z těch našich jmenujme Lebedu nebo Macha. Byly to zbraně pro šlechtu a bohaté továrníky, takže žádný póvl. Teprve 80.léta 19.století a doba následující udělaly z lefošek, překonaných zbraněmi s centrálním zápalem, levné zbraně pro každého, produkované v podprůměrné kvalitě, aby mohly konkurovat.
O tom, že kvalitní lefošky a revolvery lefošáky jsou sběratelsky zajímavé, nemusím doufám přesvědčovat. ale sbírat se dají jak individuální, tak tovární výrobky. Jedna taková sbírka se po jednotlivých kusech dražila také na poslední aukci firmy Hermann-Historica.
V nabídce bylo celkem 95 zbraní a jestli se na ně chcete podívat na všechny, klikněte zde. Najdeme zde revolvery francouzské, anglické, německé, samozřejmě belgické a také jeden český od puškaře Jana Hojného ze Smiřic.
Jsou zde samozřejmě k vidění nejen revolvery, ale také pistole Lefaucheux, karabiny, dvojky i kulovnice a terčovnice téhož systému.
Nepochybně velmi zajímavá je nabídka nábojů Lefaucheux , které se všechny prodaly..
Přitom z nabídky zbraní se prodala s bídou polovina.
Takže lefošky jdou i nejdou, ale když se podíváme na jejich nabídku u Hermanna, snad nás přesvědčí, že sbírat je nemusí být nuda.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=346