Střelecký magazín 12/2002
Datum: Thursday, 28. November 2002 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Poslední letošní číslo Střeleckého magazínu právě vyšlo.

Na titulní stránce je zbraň proti teroristům a jiným úchylným pachatelům, vyvinutá u nás za totality. Jmenuje se RV 85.

Lovecké a sportovní zbraně 24.-27.10.2002

Celá první část nového čísla je věnována kžadoroční pražké výstavě, kterou známe jako Inchebu.Na pěti stranách nás Martin Helebrant seznamuje s tím, co bylo na této výstavě nového a zajímavého, jakož i s tím, že s naší zbraňovou výstavou to jde hodně rychle s kopce.

Pouzdra Fobus

Stručné představení izraelských plastových pouzder najdete na půlce stránky. Autor -r-.

Ruční vrhač RV 85

Jak již bylo napsáno výše, jde o jednorannou zbraň se sklopnou hlavní, která vrhá průbojné střely, naplněné dráždivou látkou. Takže třeba na zneškodnění pachatele, skrývajícího se v domě. Zbraň je ve výzbroji naší policie od 80.let minulého (dvacátého) století. Tři stránky. Autor Jan Skramoušský.

Čínské pistole s integrovaným tlumičem>

Co více dodat? Snad jen, že o nich píší na dvou stranách, že je to zajímavé a čínsky tajemné. Autor je skryt pod značkou -BŘ-.

Smith Wesson Light Rifle Model 1940

Dvojstrana o jednom unikátu, který vyvinula, vyráběla a bohužel prakticky neprodala ctihodná americká zbrojovka Smith Wesson. Rozhodně neobyčejně zajímavá hračička z počátku války, na které výrobce málem zbankrotoval. Autor David Pazdera.

ZKP 501-I a 501-II

Opět jedna zajímavá československá sportovní pistole, která zůstala jenom v prototypu a je ve sbírkách Vojenského historického ústavu.

Křesadlová kulovnice Paula Lienhardta

Přišla nám do rukou moc pěkná křesadlová kulovnice. Má zajímavého výrobce, je datovaná a lze ji přiřadit ke konkrétní historické osobnosti. Tak jsme o ní s Čestmírem Markem napsali článek na tři stránky.

Čistící šňůra Boresnake

Zajímavou pomůcku americké výroby představuje na jedná straně -BŘ-. Vypadá to, že to funguje.

Frommer 37 M

V rubrice Test oldtimeru je tentokrát zkoušena a představována maďarská pistole, která toho má taky dost za sebou. Dvě strany, autor (mc).

Letecký kulomet M2 HB

Tentokrát je v rubrice o leteckých kulometech lahůdka a klasika zároveň. Browningův půlpalec, který bojoval (sestřeloval, prostřeloval kotle lokomotiv, padal s letadly) také nad naším územím. Autor (s).

Pistole signální maďarská vz.43

Na prostřední dvojstraně je méně známá maďarská signálka. Inu, sbírky VHÚ jsou skutečně bohaté.

Varianty útočných nožů vz.75

Třístránkový materiál autora pod značkou (r) je skutečně zajímavý. Netušil jsem, že existuje tolik variant našeho útočného nože.

K registraci historických zbraní

Jak mi odpověděli, když jsem se na ministerstvu vnitra ptal na podrobnosti ohledně registrace historických zbraní, již čtenáři G-I vědí. Text odpovědi jsem poslal i do redakce SM.

Drancování na Pardubicích L.P.1952

Když jsem ještě ani nebyl na světě a můj táta chodil do druhé třídy, přijela na pardubický zámek dvoutuna (nákladní auto) a na něj bylo naloženo 105 zbraní, které v muzeu ohrožovaly socialismus. Roztavili je v chrudimské Transportě.

Mezi účinností a nebezpečností

Další téma balistické rubriky.

V.G.Fedorov a jeho automat vz.1916

O ruském konstruktérovi bez zbytečného vynášení do nebes jako před rokem 1989 a bez zbytečného zatracování jako po roce 1989, jakož i o jeho zbraních, píše na třech stranách ing.Jiří Fencl.

Z obsahu ročníku 2002

Užitečný přehled toho, o čem všem se psalo. A bylo toho dost.

Clement model 1909

Demontáži belgické pistolky je věnována jedna stránka, jako vždy v této rubrice.

La Manufrance...

Další Tetřevův výkřik, tentokrát jedna stránka o super katalozích mojí oblíbené francouzské firmy Manufrance. Jsou fakt super. Dva roky jsem se odhodlával o nich napsat a prozradit, že je mám.
Mohu oznámit, že moje "francouzské období" neskončilo a francouzským zbraním se hodlám věnovat i nadále. Kupodivu těch zajímavostí je kolem nich taky dost a mezi lidmi se vyskytují.

Das Truppenfahrrad

Cyklistické jednotky Wehrmachtu a jejich vojenská kola, čili bicykly. Netradiční článek Martina V.Kollera. A prý se těmi vojenskými jízdními koly bude zabývat i někdy jindy. takže se těším.

Na úplně poslední stránce obálky je řez italskou armádní pistolí Glisenti 1910.

Co dodat? Poslední číslo probíhajícího ročníku by mělo lákat čtenáře do ročníku dalšího. A toho zde podle mne bylo dosaženo. Pěkné čtení na dlouhé zimní večery i na dlouhé zimní dny, které u nás v Pardubicích v posledním týdnu taky připomínají ty večery.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=347