Co jsem vám koupil
Datum: Saturday, 14. December 2002 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Nedávno jsem zde uvedl, že naše pardubické muzeum má nějaké peníze na nákup zbraní do sbírek. Takže co do sbírek, které jsou veřejné a tudíž i vaše, přibylo?

Především první letošní hodnotný přírůstek do sbírky zbraní nebyl získán nákupem, ale darem. Honza Balcar nám daroval pistoli Nambu. Byl to moc pěkný dar, potěšil i pana ředitele a já za něj ještě jednou děkuji. Když jsem tuto informaci zveřejnil, byl dárce "po zásluze" sepsut a pomluven těmi, jimž se nelíbí:
  • dárce
  • muzeum
  • že dar nedostali oni
  • my všichni dohromady a s námi všichni, kdo něco dělají
Další dobrý člověk, který nám věnoval pro změnu kolečkový zámek, hroty šípů, nášlapné hroty, střely z války roku 1866 a roznětky Augustin, po těchto zkušenostech striktně žádal, aby jeho jméno nebylo uvedeno. I jemu děkujeme.

Moje výzva na G-I k nabízení předmětů do sbírek muzea, měla úspěch, takže bylo z čeho vybírat. Jelikož sbírka našeho muzea se orientuje více na civilní zbraně a hlavně proto, že nabídka vojenských až na jednu výjimku nezaujala, nakoupili jsme zbraně civilní.
Asi nejzajímavějším zakoupeným kouskem je středoevropská kuše z konce 18. až počátku 19.století. Je ve velmi dobrém stavu a vyplní ve sbírce velkou mezeru, protože kuší máme málo a většinou atypické nebo torza. Objevila se v pravý čas.
Jako milovník francouzských zbraní jsem okamžitě sáhl po dvojce systému Darne (pevné hlavně, pohyblivý závěr s "ušatou" pákou). Jednu zbraň tohoto typu v muzeu máme, ale je znehodnocena a navíc tu novou darneovku nevyrobil pan Régis Darne, nýbrž další člen jeho rodiny, takže nejde o výrobek téže firmy. Zbraň podle značek již přes 50 let (spíše víc) sloužila našim lovcům, takže její nákup považuji za odůvodněný. Tuto zbraň do roka a do dne zpracuji v nějakém článku, ale musím ještě sehnat další podklady z Francie. S darneovkami to totiž nebylo jednoduché a modelů bylo daleko víc, než jsem si ještě nedávno myslel.
Dalším přírůstkem je dvojka lancasterka, klasická belgičanka, signovaná na liště mezi hlavněmi "FRANT. CHARVÁTA SYNA NÁSTUPCE-VYSOKÉ MÝTO". No nekupte to s touhle signaturou, když od této firmy v muzeu ještě nic není. Mimochodem, nevíte někdo něco o tomto východočeském puškaři? Nákup opět pokládám za zdůvodněný protože specialitkou naší sbírky je také rozrůstající se kolekce zbraní východočeských puškařů.
Posledním nákupem je jednučka ZBK 100. Již se nevyrábí a jelikož za svého krátkého života prošla úpravami v puškařské dílně, koupili jsme ji i jako ukázku práce se dřevem a povrchových úprav českých puškařů na počátku tohoto tisíciletí.

A to je vlastně o našich nových přírůstcích vše, ačkoli pokud by se koncem roku v muzejní kase objevila nějaká korunka, ještě mám nějaké menší věci v záloze, protože je třeba býti připraven.
Když by někdo chtěl naši (naši společnou) muzejní sbírku obohatit darem zajímavého exponátu, ať již palného nebo chladného, vojenského či civilního, budeme moc rádi. Stačí napsat nebo zavolat (606 855 746).

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=358