Visier Special: Kalaschnikow
Datum: Tuesday, 07. January 2003 @ 15:01:15 CET
Téma: Články


Jak už na G-I neopomněl informovat Jan Tetřev, konkrétně zde a zde, v suhlském muzeu zbraní (Waffenmuseum Suhl) probíhá od 26. července 2002 do konce února 2003 pozoruhodná výstava zbraní systému Kalašnikov. Namísto katalogu si tam můžete koupit speciální sešit časopisu Visier věnovaný právě této matérii.

Nikdo z redakce SM se sice do Suhlu zatím nedostal, nicméně na redakční stůl alespoň z Německa doputoval právě zmíněný Visier Special s pořadovým číslem 25, 116 stránkami včetně obálky, úplným názvem "Kalaschnikow. Der Konstrukteur und seine Waffen. Vom AK 47 zum PK" a obálkou, z níž se na nás vedle AK-47 na své oficiální prezentační fotografii usmívá sám malý velký M. T. Kalašnikov v uniformě se všemi řády a medailemi.

Pokročilé badatele v problematice služebních i civilních zbraní Kalašnikov uvnitř sešitu popravdě nečeká žádné velké překvapení: jeho autoři totiž v prvé řadě stručně a přehledně shrnují již známé a publikované poznatky, ať už se týkají historického vývoje zbraní a munice pro ně, jejich rozšíření prakticky po celičkém světě, dalších zbraní z rodiny AK, různých zahraničních variant, identifikace munice pro kalašnikovy či různého příslušenství. Zmiňované zbraně jsou představeny jednou či více fotografiemi, stručnou charakteristikou a základními technickými daty.

Avšak i oko toho, kdo již absolvoval četbu některé ze stávajících prací věnovaných kalašnikovům, jistě se zájmem spočine na mnoha povětšině dosti kvalitních snímcích, z nichž valná část je barevná. Zejména originální visierácké snímky toho vypovědí opravdu mnoho, což je dobře, protože přece jen ne ke každé verzi se labužník dostane úplně zblízka.

Zvláštní zmínku si zaslouží fotografie fascinujících koberců z Afghánistánu, na nichž je AK po boku dalších bojových prostředků povýšen na umělecký prvek. O téhle mrazivě fascinující proměně moderní zbraně v ornament vyšla dokonce v Německu samostatná publikace.

Ve Visieru Special č. 25 pochopitelně nechybí obsáhlejší pasáž věnovaná výrobě kalašnikovů v NDR, což je téma, kterému se Visier již jednou, a to dosti nedávno, podrobněji věnoval.

Vysloveným plýtváním prostoru i energie je naproti podle mého mínění dvojstrana věnovaná našemu "samopalu vz. 58" s připodotknutím, že ne vše, co jako kalašnikov vypadá, také kalašnikov je.

V závěru sešitu najdete seznam firem, které nějakým způsobem - ne vždy jsem pochopil jakým - mají co dočinění se záležitostmi popisovanými v předchozích textech. Ne každého asi bude zajímat, ale doporučuji jeho prolistování, neboť do tohoto přehledu je vpašován slovníček používaných zkratek (AK, GRAU atd.), seznam německých muzeí vystavujících ruční palné zbraně (informace o suhlském muzeu najdete ve stati o výrobě AK v NDR a přímo o stávající výstavě si počtete na poslední straně obálky a také na stranách 30-31) a konečně také přehled základní literatury k problematice zbraní Kalašnikov s krátkým komentářem, údaji o ceně a o tom, kde je tyto publikace možné sehnat.

Osobně mám dojem, že tentokrát se soudruhům z Visieru Special opravdu podařil a že si na něm smlsne každý, koho zajímají moderní vojenské zbraně.

Zbývá dodat, že cena sešitu činí 9,10 euro, což i pro nás Čechy není jistě nedosažitelná částka.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=368