Monsieur Francotte a ofenzíva v Ardenách
Datum: Wednesday, 08. January 2003 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Drobnůstka nejen pro potěchu Jana Tetřeva.

Včera jsem dočetl knihu Charlese Whitinga "Ardeny: Tajná válka", jednu z novinek brněnského nakladatelství JOTA, která jako recenzní výtisk doputovala na redakční stůl Střeleckého magazínu. Je to docela zajímavá kniha, byť na můj vkus místy zbytečně rozšafná a navíc čas od času úděsně přeložená a redakčně neučesaná. Jak název knihy napovídá, jde v ní o německou ofenzívu v Ardenách, oblíbené téma západních autorů, v daném případě sledovanou především z perspektivy speciálních operací. Znáte to: Skorzeny a tak. Ale o to teď nejde.

Kniha začíná líčením hrátek vrchního spojeneckého velení během soboty 16. prosince 1944 před tím, než se i ti nahoře dozvěděli, že v 5:30 ráno Němci zcela překvapivě zahájili svůj poslední pokus o zvrácení výsledku druhé světové války.

Každý ze spojeneckých velitelů, kteří už jako jeden muž měli válku za vyhranou a před Vánocemi ji nebrali příliš vážně, se onu sobotu bavil, jak uměl.

".Američan Bradley," píše Whiting na str. 7, "muž s propadlými tvářemi, velitel americké 12. skupiny armád, se setkal se svými podřízenými veliteli, generálem Hodgesem a Quesadou z armádního letectva v lázních Spa v Belgii. V Hodgesově úřadovně, v hotelu Britannique, kde v roce 1918 polní maršál "tatík" von Hindenburg řekl svému belhavému císaři, že říšské Německo válku prohrálo, belgický puškař monsieur Francotte bral míry třem Američanům, aby pro ně mohl vyrobit brokovnice na zakázku."

Stejnou situaci popisuje Whiting i na straně 89, přičemž tentokrát je už zcela jasné, jakou pohromu že to monsieur Francotte ony osudné prosincové dny zavinil:

"Ten pátek [?!] generál Bradley, velící americké 12. skupině armád, a generál Hodges z americké 1. armády nebyli na svých velitelstvích. Poměřoval je belgický výrobce brokovnic vyráběných na mírů."

Zmínění američtí velitelé ovšem nebyli zdaleka jediní spojenečtí důstojníci, kteří se tehdy nacházeli mimo své jednotky, což přece jen poněkud snižuje podíl proslulého belgického puškaře na počátečním úspěchu německého útoku.

Zbývá už jen dodat, že Whiting nic neuvádí o tom, zda monsieur Francotte nakonec zbraně pro výše zmíněné americké generály opravdu vyrobil.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=369