Jak na K 98k ?
Datum: Thursday, 02. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Chcete vědět vše o legendární opakovačce ozbrojených sil Třetí říše K 98k?

Chcete vědět vše o legendární opakovačce ozbrojených sil Třetí říše K 98k?

V tom případě sáhněte po knize amerického badatele Richarda D. Lawa, která pod názvem "Backbone of the Wermacht, The German K98k Rifle 1934-1945" poprvé vyšla v roce 1991 v Kanadě v populární fundované řadě Collector Grade.

Od roku 1995 je k dispozici také překlad do němčiny, který byl pořízen z revidovaného anglického originálu z roku 1993. Pod titulem "Karabiner 98k 1934-1945" knihu vydalo švýcarské nakladatelství Verlag Stocker-Schmid AG, v němž publikace vyšla i podruhé v roce 1999.

Vyčerpávající přehled vývoje a výroby, značení, markantů, produkce během druhé světové války, pokusných modelů a úprav, výroby pro civilní sektor a SS, dodávek do zahraničí, příslušenství a potřeb... 240 stran hutného textu a neuvěřitelného kvanta kvalitních černobílých snímků, popřípadě výkresů.

Nic lepšího na toto téma v takovémto rozsahu už nejspíš nikdo nenapíše. (Navíc je Law autorem další knihy o odstřelovačkách vycházejících z K 98k.) To ovšem neznamená, že by se tím ostatním badatelům definitivně zabouchly dveře k této problematice. Na to je dané téma přece jen příliš rozsáhlé. Nám Čechům se například přímo vnucuje hlubší analýza výroby "káček" ve Zbrojovce Brno.

Ten, kdo se snad právě tiše zasnil nad možností, že by jednou mohla vyjít podobná kniha i o čs. opakovačce vz. 24, si bude muset nejspíš ještě mnoho, přemnoho let počkat. Archiválie totiž v takovémto výzkumu nejsou zdaleka vše, a kde v Čechách pobrat dostatek dochovaných zbraní ke zjištění jednotlivých modifikací (kterých, zejména pro export, bylo!)? Na to by člověk nemohl být tuzemec; a v tom případě zase text tradičně nestojí v drtivé většině případů za nic.

P.S.: České sběratele vojenských opakovaček snad potěší, že o K 98k by měl v dohledné době začít vycházet obsáhlý materiál na stránkách časopisu Střelecký magazín.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=37