ČZ 85 v amerických armádních testech
Datum: Tuesday, 14. January 2003 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Možná už jste to taky někdy slyšeli: Když Američané v 80. letech hledali pistole ráže 9 mm Luger pro svou armádu, vyzkoušeli taky naši čézetu. Byla nejlepší, a tak Amíci museli honem změnit podmínky testů, aby z toho nebyl trapas.

Tak nějak, a občas taky trochu jinak, zazněla tahle historka v mé blízkosti už mnohokrát. Musím se přiznat, že až donedávna jsem jí nepřikládal příliš mnoho důvěryhodnosti, neboť ze strany České zbrojovky, která jinak hrdě prezentuje každý zahraniční úspěch, ji pokud vím nikdo oficiálně nepotvrdil. (Ale třeba jsem nedával pozor.)

Nedávno se mi ovšem do ruky dostala americká publikace autora Gene Gangarosy Jr. "Modern Beretta Firearms" vydaná v roce 1994 nakladatelstvím Stoeger Publishing Company. Zde jsem se v souvislosti s legendárními americkými armádními testy 9mm pistolí dočetl mnoho zajímavých, pro mě dosud neznámých informací, mezi nimiž nechyběla tato:

Někdy mezi zkouškami XM9 ukončenými v roce 1984 a novými testy XM10 započatými koncem roku 1987 dovezla americká armáda do USA vzorky pistolí ČZ 85, tedy zdokonalené pětasedmdesátky s oboustranným ovládáním, což korespondovalo s tehdejšími požadavky amerických ozbrojených sil. Z Gangarosova textu není zcela jasné, zda byl tento import výsledkem snah výrobce, nebo jestli Američané prostě jen chtěli tehdy novou československou pistoli pro porovnání vyzkoušet.

V každém případě si ČZ 85 vedla v testech prováděných v Aberdeen Proving Grounds mimořádně dobře, ve většině bodů zcela srovnatelně nebo dokonce ještě lépe než dosavadní favoriti Beretta 92F a SIG Sauer P 226. Jediné rezervy měla československá zbraň v pojistném ústrojí, s nímž byla čézeta v porovnání s pistolemi Beretta a SIG Sauer více náchylná k nechtěnému výstřelu v případě pádu zbraně na zem.

Československo bylo v té době navíc komunistickou zemí, takže po podtržení a sečtení se stala pistole ČZ 85 pro americké ozbrojené síly nepřijatelnou.

Tedy, když tak na to koukám, ona je to vlastně zejména z dnešní perspektivy docela dvojsečná historka.
Podpořte naše stránky
Podpořte naše stránky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=373