Střelecká revue 1/2003
Datum: Wednesday, 15. January 2003 @ 20:43:44 CET
Téma: Články


Náš nejstarší střelecký časopis má novou, svěžejší grafiku a podle úvodníku Přemysla Lišky se zdá, že se nového roku ani trošku nebojí.
Černobílé obtahy prvního letošního čísla jsem viděl už v prosinci, ale barva je barva.


Na titulní straně je samonabíjecí malorážka Walther GSP a malá fotečka pistole Semmerling od firmy American Derringer.

Obrázky, které mají vztah k různým článkům v čísle, jsou i na druhé straně obálky. Takže novinka.

Na třetí straně je obsah a také malinkatý obrázek titulní strany s popiskou zbraně, která titulu vévodí. Tak je to dobře. Někdy člověk
Také tam najdete seznam redakce a stálých spolupracovníků časopisu. Pod seznamem je logo Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva, jehož se časopis stal oficiálním tiskovým partnerem. Nepochybně inspirace z DWJ a loga zřejmě budou přibývat.

Vážení čtenáři, milí přátelé

Přemysl liška v editorialu rekapituluje události loňského roku a sebevědomě se dívá do blízké i daleké budoucnosti. Je vidět, že tento pán ví, odkud a kam jde. A to je dobře.

K výkladu některých ustanovení nového zákona o zbraních.

Paní Milena Bačkovská z ministerstva vnitra uklidňuje odbornou veřejnost a přináší poněkud jiný výklad ustanovení zákona o zbraních a střelivu, než minule pak plk.Kreml.
Buďme rádi, že nad policejním prezidiem jsou ještě civilisté z ministerstva vnitra.

Pistole/puška Walther GSP.

Na počátku tohoto čtyřstránkového článku je stručná historie sportovních pistolí Walther včetně modelu Olympia. Pak již následuje model GSP a OSP včetně popisu výměnné pažby a hlavnně, s nimiž lze zbraň přestavět na pušku. Článek končí popisem nového modelu GSP Expert. Autor-Přemysl Liška.

Pistole-zkamenělina.

Opakovací pistole Semmerling. Ano, vyrábí se ještě dnes. O této kuriozitě na dvou stranách Ivan Chludil.

Pistole Smith Wesson 3913

Manažerskou pistoli americké firmy testoval Pavel Klozík. Zlobila ho spoušť.

Tudy cesta (zatím) nevede

Jedna stránka o pistolích se zaoblenými hranami, které jdou pak mnohem lépe vytáhnout z pouzdra. Ale zatím se to prý moc neujalo.

SIG-Sauer P 232

Pavel Klozík na jedné stránce o historii a svých zkušenostech s touto zajímavou pistolí, jejíž kořeny jsou někde před II. světovou válkou.

Revolvery SW Wischo

Firma Wischo dováží zbraně Smith Wesson do Německa. A co tam nabízí? Letos převážně výrobky z Performance Center.

44 SW Special

Na dvou stranách pokračuje seriál Václava Malimánka o nábojích.

Cesta do údolí zbraní (2)

Druhý díl cestopisu, jenž vypráví o návštěvě redaktorů Střelecké revue v Gardone Val Trompia. Ze zbrojovky do zbrojovky, od puškaře k puškaři. No, komu by se tam nechtělo jet s nimi?

Samonabíjecí brokovnice HK SLS 2002.

Jiří Fencl představuje na dvou stranách jeden z nových výrobků firmy Heckler Koch se zajímavými tlumícími prvky závěru a sadou výměnných choků.

Karabina HK USC

A v dalším článku představuje samonabíjecí verzi samopalu UMP od téže německé firmy. Jedna strana.

Bullpup SM-1

Jedna stránka Přemysla Lišky na téma, co všechno lze udělat se starou dobrou Emjedničkou, když se do toho pustí výrobci plastů v Izraeli.

ISET 2002

Přemysl Liška navštívil brněnský veletrh bezpečnostní techniky a služeb, aby tam našel něco zajímavého pro čtenáře SR. Mnoho toho nebylo, s veletrhem to zřejmě jde se svahu. Dvě strany.

Američtí vojáci chtějí zpátky pětačtyřicítky

V Afghanistánu se projevily nedostatky pistole Beretta ve službách amerických ozbrojených sil. Prý sílí hlasy po návratu ke Coltu 1911.

Vzduchovky s rotačním zásobníkem

Sešit Jiřího Fencla je ve skutečnosti věnován poněkud více plynovkám než vzduchovkám, ale je rozhodně zajímavé, kolik se těchto zajímavých zbraní na hraní pro velké děti ve světě vyrábí. A zřejmě nikoli ve špatné kvalitě.

Neúspěšný policejní zásah v pražském metru

Jde o kritické zhodnocení policejního zákroku v pražském metru, při němž jakýsi pomatený cizinec (Rus či Ukrajinec) zabil policistu. Bohužel ten článek, přeplněný odbornou terminologií, působí poněkud nesrozumitelně. Alespoň na mne. Dvě strany, autoři Jindřich Novák a Ivan Špička.

Automatické pojistky (2). Revolvery.

Seriál Ivana Chludila o pojistkách dospěl k revolverům. Probírají se zde pojistky systémů Smith Wesson a Ruger.

Poradna

Tentokrát odpovídá ing.Malimánek a jde samozřejmě o dotazy na téma nábojů.

Kulomety Škoda

Jiří Fencl pokračuje ve svém článku o škodováckých kulometech a zřejmě se dostal k zajímavým materiálům, které postupně publikuje.

6,35 mm pistole Mann

O pistoli, která se pokoušela konkurovat Browningovu kapesnímu modelu 1906. Prohrála, ale dnes je to sběratelská lahůdka. Dvě strany, autor Ivan Chludil.

Star model B

Tři stránky Jana Balcara nejen o této pistoli, ale také tajímavé informace o lidech kolem ní a výrobní firmy.Samozřejmostí se u tohoto aztora staly i takové věci jako číslovánání, přehled jednotlivých dodávek. Moc pěkné.

Letecká bitva nad Slavičínem

Správce slavičínského muzea Josef Ščuglík nás informuje o jedné dramatické epizodě, která se odehrála 29.srpna 1944 nad územím Moravy. Dvě strany.

Miliony za historické zbraně

První aukce firmy Greg Martin přinesla astronomické ceny za zbraně, spojené s významnými nebo známými osobnostmi Ameriky a Divokého západu. Takhle 400 000 dolarů za Peacemakera? Co vy na to? Autor -LA-.

Drulovská puška

Daniel Řehák testoval samonabíjecí plynovku z Drulovu Litomyšl. S výsledkem jednoznačně kladným.
K článku mám jen dvě drobné připomínky. Především v celém článku se člověk nedozví, jak se zbraň jmenuje. Pouze Drulov? Nebo má ještě nějaké jiné typové označení?
Dále protestuji proti označení vzduchovka nebo vzduchová puška, které se v článku používá k označování zbraní na stlačený oxid uhličitý. Jsou to plynovky, jestli se nemýlím. A kdyby v té bombičce byl stlačený vzduch, tak by to byly větrovky, ale rozhodně ne vzduchovky.
K demonstrování skutečnosti, že oxid uhličitý není vzduch je možno malou uzavřenou prostoru naplnit oxidem uhličitým a strčit do něj hlavu autora článku. Ale ne na dlouho.

Sendvič ze všech stran

O nové střelnici Městské policie v Brně, umístěné za nádražím ve 4.patře nad zemí, referuje na dvou stranách -pl-. Dnes jsem v brně byl, takže mohu klidně doporučit, aby ti strážníci, co mají tu nabouchanou střelnici, taky občas vylezli. Kousek od jejich sídla, na hlavním vlakovém nádraží bylo k uklidňování poměrně dost pochybných existencí, ožralých a hlučných hned po ránu.

Jak vzniká pistole v ČZ Uherský Brod

Další pokračování obrázkového seriálu.

A na zadní straně je velká fotografie pistole Mann.
I první číslo letošního ročníku Střelecké revue je tradičně pestré a obsažné.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=374