Zbrojní zákon v televizi...
Datum: Sunday, 26. January 2003 @ 19:17:37 CET
Téma: Články


V sobotu 26.1. jsem se díval na hlavní zpravodajskou relaci České televize. A nestačil jsem se divit.

Redaktorka, jejíž jméno jsem nestačil zaregistrovat, tam hovořila o tom, že v platnost vstoupil nový zbrojní zákon, že je zbrojní amnestie, ale lidé, pacholci, zatím odevzdali jen padesát zbraní. Potud snad dobře.
Pak jsem se však dozvěděl, že podle nového zákona musí každý, kdo si chce zakoupit zbraň, požádat o povolení na policii. O tom, že na povolení jsou jen některé zbraně, ta slečna neměla ani potuchy. Jakási soudružka buď z vnitra či policejního prezídia tam vyprávěla, že nyní bude lepší kontrola nad tím, jaké zbraně si lidé kupují. Že by snad dosud nebyla?
Na ukázku toho, jaké zbraně je potřeba kontrolovat a evidovat, zobrazili v reportáži střelce z revolveru a pak, světe div se, tam vystřelil jakýsi pán z perkusní předovky. Prostě se tam muselo pro ilustraci vystřelit a z předovky je předse jen i víc dýmu!
Všem perlám ještě nebyl konec. Děva na obrazovce pak pohovořila o změnách v zákoně oproti zákonu předešlému. Tak jsem se dozvěděl, že hranice pro získání sběratelského průkazu pro sbírání historických zbraní se posunula na 21 let. Pokud vím, ke sbírání historických zbraní není zbrojní průkaz potřeba vůbec. Slečna nepochybně chtěla světu vnutit svoji představu, že sbírat se dají jen zbraně historické, přičemž o tomto pojmu neměla ani páru, stejně jako o sbírání zbraní moderních.
Vrcholem celého čísla byla zveřejněná policejní statistika, kterou my dobře známe a z níž slečna, nepochybně vhodně poučena,hbitě dokazovala, že většina trestných činů se zbraní je páchána zbraní legálně drženou. Všeobecně známou skutečnost, že tou legálně drženou zbraní z policejní statistiky může být i palička na maso nebo nůž, kterým si krájí vegetariánskou stravu, samozřejmě neuvedla.
Blbin bylo v té reportáži jistě více, ale zapamatoval jsem si jen ty, o nichž zde píši.

Vyvozuji z toho poučení, že na zpracování daného tématu byla Českou televizí nasazena osoba, která o zbraních věděla pouze to, co jí řekli na policejním prezídiu a možná se byla podívat na střelnici. O studiu zákona, o němž referovala, natož o hlubším studiu tématu jako takového, zřejmě ani neuvažovala.
Před celým národem tak v hlavním vysílacím čase prezentovala skutečnost, že Miloš Zeman měl při svém hodnocení českých novinářů pravdu a že ČT si v kvalitě zpravodajství může podat ruce s Novou.

PS: Neměl pravdu tak docela. O zbrojním zákoně psali v minulém týdnu i na titulní straně Deníků Bohemia. Tam pro změnu dokázali popsat hodně papíru a nic podstatného k tématu nesdělit.


Podpořte naše stránky
Podpořte naše stránky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=379