Střelecký magazín 2/2003
Datum: Saturday, 01. February 2003 @ 15:16:36 CET
Téma: Články


Právě jsem dostal druhé letošní číslo SM.

Na titulní straně se pěkně vyjímá naše pistole vz.52. Jako kdyby se redakce SR domluvila s Janem Balcarem, jenž nedávno přinesl výsledky dotazníkové akce o této pistoli na svých stránkách. A nebo to tak prostě vyšlo.

Pistole Mauser-Parabellum

Druhá stránka obálky je věnována zřejmě labutí písni starých dobrých Parabell. Firma Mauser je nabízela v poslední třetině minulého (20.) století a velkou díru do světa s nimi neudělala. Pěkné obrázky.

SA80 A2

V roce 1986 Angličané přijali do výzbroje nový zbraňový systém SA80 A1. Nepsalo se o něm právě s nadšením. O názor na něj a o informace k jeho dalšímu vývoji požádali redaktoři SM britské ministerstvo obrany. Najdeme tam třeba postřehy, jak se zbraně osvědčily či neosvědčily při honbě na Usámu a jeho organizaci Al Kájínek v Afghanistánu.
Dvě strany, autor David Pazdera.

Afghánské potíže s pistolemi M9

Ty potíže neměli Afghánci, ale Američané, kteří si na italskou Berettu ve své výzbroji ne a ne zvyknout. O zkušenostech s Berettou v afghánském horku a kopcích referuje na dvou stranách P.Doležal. A jelikož se zmiňuje i o článku Davida Pazdery k tomuto tématu na G-I, má to u nás dobré.

S pětačtyřicítkou pod vodou.

Jedna stránečka a tři obrázky s krátkým textem připomínají pokusy, provedené v Americe v roce 1983.

Malorážkový adaptér Ciener pro pistole Glock.

Jednostránkový materiál o adaptéru, který vyplnil mezeru na trhu s Glocky. Autor -BŘ-

Instrukční tabule pro sovětské a ruské zbraně

Britská firma nabízí kvalitní instrukční tabule k obsluze sovětských a ruských zbraní. Nepochybně zajímavý poznatek, jakož i netradiční prostředek k oživení znalostí podivného písma, zvaného azbuka. Jedna stránka, autor David Pazdera.

Zbraně na aukcích

Vladimír Dolínek přináší na jedné stránce přehled cen vybraných zbraní, dosažených v druhé polovině loňského roku v českých aukčních síních.

Drážkovaná hlaveň

Druhé pokračování seriálu Zdeňka Faktora. Dnes mj. o konstrukcích drážkovacích lavic, o počtech drážek a drážkování neobvyklých vývrtů.

Neznámý náboj 8 mm Rapid

Po stručném úvodu na téma nábojů střední balistické výkonnosti a k nim patřících zbraní-útočných pušek se Jan Haas dále věnuje jednomu z této kategorie nábojů, jenž byl vyvinut v brněnské zbrojovce a dvěma zbraním pro něj zkonstruovaným. Tři strany.

TZ 45 mýtů zbavený

Jan Skramoušský se na třech stranách zabývá italským samopalem, vyráběným pro Mussoliniho republiku Salo. Zajímavá je také rekonstrukce osudů této zbraně po válce.

Hlaveň známá i neznámá

O cvičné hlavni (ke střelbě cvičnými náboji) pro pistoli vz.52 referuje na dvou stranách Jan Skramoušský.

Garand M1

Martin Helebrant se v pokračování svého seriálu o známé americké samonabíjecí armádní pušce věnuje peripetiím kolem zkoušek, jimiž prošla, konečnému zavedení do výzbroje a počtu vyrobených kusů. Pokračování příště. Dvě strany.

Pistole Stock

Autor pod značkou (MC) přináší informace o historii a výsledcích testu méně známé německé pistole. K testu ji nezapůjčil nikdo jiný než českotřebovská firma Řehák a Řehák. Jako vždy.

Pistole Werder

A tohle je článek podle mého gusta, protože zbraně z doby nástupu jednoranných zadovek do armády miluji. A navíc je to pistole a článek je od Vladimíra Dolínka, takže není co řešit. Tři strany a díky za článek.

Villar Perosa vz.1915

Prostřední dvojstrana je věnována populárnímu prasamopalu italského původu. Stejně je to zajímavá zbraň.

Malá encyklopedie zbraní a střelectví

K tomuto podle mne užitečnému seriálnu snad jen dodám, že vychází již od čísla 3 ročníku 2000.

Poradna

Tuto rubriku zásobují v posledních letech svými dotazy především zájemci o náboje a milovníci militárií z II. světové války. S identifikačními známkami se roztrhl pytel a na člověka co chvíli vykoukne nějaký hakenkreuz. Trošku fádní, ale lid si to žádá. Obsah této rubriky neurčuje redakce, ale čtenářstvo.
Přesto bych se přimlouval, pokud máte někdo doma nějakou zajímavou flintu nebo i šavli, pošlete dotaz do Poradny. Potěšíte tím určitě nejen pana Dr.Dolínka, ale taky mne.

Historie značky Sandrik

První díl seriálu Zdeňka Faktora o slovenském výrobci nožů a mnohých jiných "tovarů". Dvě strany.

Rekonstrukce pušky G3 pro barmskou armádu

Třístránkový článek pana profesora Popelínského přináší pohled od zákulisí československého zbrojního exportu krátce po tzv. sametu a dokazuje, že československý zbrojní průmysl měl tehdy ve světě dobrý zvuk.. Dobře připravený projekt rekonstrukce pušky G3 pro barmskou armádu na náboj 5,56 NATO odstřelili na počátku 90.let novináři a humanisté "havlovského typu". Kolik za to dostali od konkurence, to nevím, ale já bych jim dal deset let.
Jen malou připomínku k redakční poznámce za článkem. Poněkud ujela dolů a není tudíž otištěna celá.
Těším se na další zajímavé články tohoto typu.

Zbraně Maginotovy linie

Ve druhé části svého nového seriálu se Vladimír Kupka zabývá především těžkým kulometem MAC 1931 a jeho kombinacemi (dvojče, smíšená zbraň s PT kanonem). Dvě strany.

Recenze

V této rubrice jsou dvě mé recenze na švédské práce o historických zbraních, recenze Jana Skramoušského na knihu Jaroslava Čvančary někomu život, někomu smrt (super knížka) a redakční recenze na dvě knížky s tématikou ardenské operace, z nichž ta druhá mi připomíná, že pamětníci těch dob již vymírají a Němci již dávno začali s umýváním mouřenínů.

Zbraně mistrů sportovní střelby

V další části seriálu se Jan Brych věnuje velkorážním terčovnicícm a standardní pušce.

Clement model 1903 5 mm Clement

V demontážní rubrice se Jan Skramoušský zabývá stařičkou belgickou pistolí.

Náboje divokého západu

Druhé pokračování článku Jana Haase a druhý článek tohoto autora v tomto čísle. Že by se Jan Haas začal více zabývat psaním? To by bylo nepochybně k prospěchu čtenářstva SM. Ostatně pro tuto skutečnost svědčí i jeho nedávný článek na Hoba. Takže se těšme na další články.

5 cm minomet vz.36

Druhá část článku Martina V.Kollera přináší na třech stránkách vše potřebné o střelivu do této německé zbraně. A s pěknými obrázky.

A na poslední stránce je nákres pistole Browning 1903.

A to je konečně všechno. Které články se mému srdci zamlouvaly, jste jistě poznali z textu a že mne nový SM po obsahové stránce opět mile překvapil, je zřejmé.


Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=382