Čeští puškaři v Pasece?
Datum: Tuesday, 04. February 2003 @ 12:41:24 CET
Téma: Články


S prací o českých puškařích Dr. Vladimíra Dolínka je všechno jinak a vy možná máte možnost to krapet změnit!

Není to tak dávno, co jsem si na G-I poplakal nad tím, že dlouho ohlašované vydání práce pana Dr. Dolínka, jež má být shrnutím jeho výzkumu českého puškařství do roku 1900, je v nedohlednu. Vzhledem k tomu, že tato informace pocházela od Petra Moudrého, přímo napojeného na nakladatelství ARS-ARM, bral jsem ji velmi vážně.

To byla ovšem chyba. Před chvílí jsem na toto téma hovořil s panem Dolínkem, jenž mi aktuální situaci objasnil následovně:

Rukopis knihy je hotov. ARS-ARM je v situaci, kdy by přivítalo vydání této práce jiným nakladatelstvím. Dr. Dolínek v této věci jednal jednak s Našim vojskem, jednak s Pasekou. Momentálně probíhá intenzivní dohadování s Pasekou, která ovšem projekt vnímá jako ztrátový a hodlá na vydání přistoupit pouze na základě bartrové dohody: Dr. Dolínek u nich vydá ziskový titul. Do hry tak vstupuje kniha Lovecké zbraně, taktéž již hotová (včetně barevných fotografií), o níž jsme se svého času na G-I
také zmiňovali. Tady ovšem vyvstává menší problém, neboť autory zatím váže smlouva s nakladatelstvím Aventinum, na čemž ni nemění fakt, že Aventinum skončilo svou činnost. Vše by se mělo rozhodnout v nejbližší době.

Tolik víceméně dobré zprávy. Nyní pár méně příznivých informací:

Paseka si prý udělala jakýsi průzkum trhu a tvrdí, že se knihy o českých puškařích nevyplatí vydat víc než 500 (slovy pět set) výtisků! Připomínám, že těžiště knihy Dr. Dolínka tvoří seznam puškařů se základními údaji o nich a jejich výrobě, jde tedy v prvé řadě o jakousi identifikační příručku, kterou i přesto podle mého mínění přivítají zdaleka ne jen odborní zájemci.

Nízký náklad ovšem podmiňuje relativně vysokou cenu a nižší počet obrázků, nota bene pouze černobílých. Předběžně se předpokládá, že kniha Dr. Dolínka by měla stát 350 Kč, což jistě není málo a rozhodně to přispěje k její - předem proklamované - horší prodejnosti. O tom, že za to autor dostane vyslovenou almužnu, už ani nemluvím.

A tak mě napadá: Což abychom vespolek nakladatelství Paseka sdělili, že jeho předpoklad nízké prodejnosti knihy o českých puškařích nemusí být zcela správný? Možná jsem trochu mimo, třeba je nás takových, kteří do takové knihy bez námitek vrazí nějakou tu stokorunu, opravdu jen 500; ale pokud máte dojem, že nikoli, zkuste to dát nám nebo přímo Pasece vědět. Třeba díky tomu bude cena knížky na krámě o něco menší; a třeba tam bude i víc hezkých obrázků, kterých podle mého není ani v textové příručce nikdy dost.
Podpořte naše stránky
Podpořte naše stránky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=384