Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Chrudimské vzduchovky-otevřeno


Chrudimské vzduchovky-otevřeno
Datum: Wednesday, 05. February 2003 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Jak jsem již minulý týden oznamoval, v Chrudimi začala výstava vzduchovek.


Tato neobvyklá akce vznikla díky spolupráci zdejšího muzea a soukromých sběratelů, pánů Petržílka a Březiny, z nichž zvláště ten první dodal většinu z cca 90 vystavených zbraní. Pan Březina naopak uplatnil svůj nesporný talent při propagaci a organizaci výstavy.
Na výstavě, jíž je v muzeu věnován značný prostor, najdeme především zbraně české a československé s převahou předválečných a poválečných výrobků. Nepochybně zaujmou výrobky firmy Dušek v Opočně nebo zbraně značky Stella. Nechybějí samozřejmě ani výrobky znárodněného průmyslu. Dále co do počtu následují zbraně německé, starší i novější a nechybějí ani výrobky ruské (sovětské).
Velmi pěkná je i kolekce vzduchových pistolí, doplněná několika plynovkami.
Mne z vystavených zbraní nejvíce zaujala vzduchovka-předovka puškaře Illinga z Vejprt. Je sice poškozená, ale zaujme na první pohled.

Samotná vernisáž byla velmi dobře navštívena, což muzejníky i oba sběratele potěšilo. Zda potěšilo i moje řečnění o vzduchovkách, to nevím, ale dostal jsem od moc pěkné paní kytku a později dokonce od jednoho pána panáka, tak snad jo.
Vzduchovky se v Chrudimi vystavují do 25.května, takže čas na návštěvu je. Muzeum je asi 200 metrů od náměstí v krásné, nově opravené budově. A když se vzduchovkami nevystačíte, můžete pak zajet i k nám do Pardubic.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=385