Střelecká revue 2/2002
Datum: Wednesday, 12. February 2003 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Druhé letošní číslo Střelecké revue je již několik dní mezi námi. A již dokázalo docela silně rozčeřit ten náš český zbraňový rybník.

Na titulní straně je pistole Tanfoglio GC 38 a malý obrázek samonabíjecí kulovnice ZKM 619 na náboje 9 mm Luger ze Zbrojovky Brno.
Na druhé straně obálky pak najdeme sedm upoutávek na články uvnitř čísla.

Jaký je zákon

Na to se snaží odpovědět na necelé jedné straně Ing.Antonín Baudyš, prezident sdružení Lex. Kromě jiného trochu pochválil svoji organizaci, nazval nový zákon nejliberálnějším v Evropě a vyzval k bdělosti.
Jeho článek byl doprovázen redakční poznámkou, jež s ním polemizovala. Tato poznámka a také úpravy článku redakcí vzbudily rozhořčení sdružení Lex. Ing.Trávníček je prezentoval na stránkách Lexu.
Diskusi se pokusil vyvolat také Jan Balcar na hoba.cz.
Takže uvidíme, co z toho vznikne.

Rugerovy čtyřiačtyřicítky

Ivan Chludil představuje na čtyřech stranách revolvery a kulovnice firmy Ruger na náboj 44 Remington Magnum. Přehledný a přitom nikoli povrchní článek.

Norinco PPN

Pavel Klozík testoval čínský klon Waltheru PP. A výsledek? Jako sex s manželkou. Uspokojí, ale nenadchne.

Pouzdra Fobus

O izraelských plastových pouzdrech na pistole a revolvery se v SR již psalo. Nyní přináší Pavel Klozík přehled novinek této firmy, které se objevily na trhu.

Nestíhají plnit objednávky

Kde? V ČZ Uherský Brod. Krátký rozhovor s ubchodním ředitelem této firmy Janem Marouškem přináší na jedné straně Přemysl Liška.

CZ 75 v nerezu

V Uherském Brodě se chystá výroba pistolí CZ 75 a 85 v nerezu. Údajně hlavně na žádost amerických zákazníků. Zatím je vše ve stádiu zrodu, Přemysl Liška střílel ze dvou vzorků. A zvláště z jednoho měl velmi dobrý dojem i po stránce estetické.

Cesta do údolí zbraní, 3.část

V této části zbraňového místopisu údolí Val Trompia se Přemysl Liška věnuje takřka výhradně firmě Tanfoglio. A že je o čem psát, vznikl dlouhý a obsažný článek o čtyřech stranách.

454 Casull

Václav Malimánek si tentokrát do svého seriálu vybral hodně populární, protože výkonný náboj, jenž už má taky bohatou historii.

Sériová sedmnáctka

Na začátku roku 2002 byl veřejnosti představen náboj 17 HMR. A koncem toho roku nabídla Česká zbrojovka zbraň v této ráži. Novou malorážku i náboj představuje na dvou stránkách opět Přemysl Liška.

ZKM 617 a 619

V sérii článků o českých výrobcích a jejich produkci pokračuje Ivan Chludil. Věnuje se samonabíjecí malorážce (nebo kulovničce?)na náboje 17HMR a další, tentokrát samonabíjecí karabině na náboje 9 Luger z produkce téže firmy. Jeho dojmy z těchto zbraní jsou veskrze pozitivní.

Revolverová puška Kora

Na trh přichází revolverová karabina brněnské výroby. Redaktoři SR měli možnost si ji vyzkoušet a vystřelit si z ní. Dojmy celkem příznivé a stojí to 9 000 Kč. Dvě strany, autor -pl-.

Dostavníková brokovnice Norinco

Dvojstránkové povídání o lancasterce čínské výroby, určené především pro westernové střelce. Fungovala, ale byla vyhodnocena jako zbraň pro kutily, neboť je třeba po Číňanech mnohé dodělat. Autor DAG.

Oberland Arms OA UG

Jiří Fencl představuje na dvou stranách civilní variantu rakouské útočné pušky AUG 77, kterou nabízí německá fírma. Jen malá připomínka. Rakouské město Steyr má český název Štýr. Ale jinak zajímavé.

Soudobé ruční granáty

Autorem tohoto článku je Martin V.Koller, takže to vypadá, že tomuto pánovi je Střelecký magazín těsný a publikuje i v Revue. Jde v podstatě o první díl přehledu moderních ručních granátů. V článku jsou naznačeny soudobé trendy vývoje a požadavky armád.

Ještě nesmrtící střely

Tak toto téma je zřejmě věčné. Jak na člověka vystřelit a nezastřelit ho? Různé muničky řeší tento problém různě. V tomto článku je pojednáno o nesmrtících nábojích pro brokovnice.

Vojenské zbraně FN

V tomto sešitu SR si samozřejmě přijdou na své milovníci vojenských zbraní. Setkají se zde s kulomety, pistolemi i útočnými puškami firmy FN, jakož i s odstřelovačskými puškami z nedávné minulosti, současnosti a také z blízké budoucnosti. Autor:Jiří Fencl.

Nutná obrana a její počátek

Pánové Špička a Novák probírají na dvou stranách své oblíbené téma sebeobrany. Tentokrát je to, přiznávám, výrazně srozumitelnější než jindy a rád jsem si článek přečetl.

Ohlasy, názory, informace

V této rubrice zve mj. Ivan Šafhauser na letošní veletrh IWA. Mohu jen konstatovat, že letos jsem si zkusil objednat vstupenku po internetu na zastoupení německých veletrhů při Česko-německé průmyslové a obchodní komoře. Výsledek vynikající, vstupenku jsem měl za tři dny doma.

Automatické pojistky 3.

Další pokračování seriálu Ivana Chludila demonstruje na příkladu pistole Walther P 99 moderní jištění bicího mechanismu. Jedna stránka.

Poradna

Obsahem Poradny se zde většinou nezabývám, ale nyní učiním výjimku. Jako autor odpovědi jsme sice uveden já, ale není to přesné. Redakce moji odpověď doplnila. A to vhodně, takže někomu dlužím kus honoráře. Asi Ivanovi Chludilovi.

Kulomety Škoda

Třetí díl seriálu Jiřího Fencla o škodováckých kulometech se zabývá vzory 1909 a 1913. A končí, jak jinak, vyřazením těchto zbraní z výzbroje a jejich předáním do muzea.

Pistole Webley Scott M 1912

Jan Balcar představuje na dvou stranách další méně známou, zajímavou a taky ne moc pohlednou nglickou pistoli z konstrukční dílny pana Whittinga.

Výsadkáři pod Moskvou

Tak tento článek Karla Šimka mne velice potěšil. Pojednává o sovětských výsadkových operacích v zimě a na jaře 1942. Dost dobré. Jedna strana.

Povolání: majitel cestovky

Přemysl Liška představuje v rozhovoru Mgr.Aleše Valnohu, majitele cestovky Praděd Inter. Byl jsem s nimi na několika zájezdech a mohu říci, že se mi to líbilo.

Evakuace vzduchem

Dvojstrana Milana Kováře o evakuaci ohrožených agentů nebo vojáků zvláštních jednotek z týlu nepřítele. Anglické a americké metody a techniky od II. světové války po válku vietnamskou.

Nožíř Buddy Weston

Kdysi jsem zde napsal o jedné reportáži Pavla Klozíka z nožířské výstavy, že jde o telefonní seznam. Pak jsme se s Pavlem potkali, dali řeč a on tak mezi řečí pravil, že bude dělat taky medailonky, profily nožířů. Svůj slib splnil a článek o Buddy Westonovi se mi líbíl. Moc líbil.

Samopaly z domácí dílny

To je název recenze na publikaci s nábodem, jak doma vyrobit samopal na náboje 22 Long Rifle. Zajímavé. Pokud to někdo zkusí, po zabavení si to od policie rádi převezmeme do muzea.

Zaplavené střelnice

Pavel Klozík trochou textu a hlavně několika výmluvnými obrázky dokazuje, že loňské povodně se nevyhnuly ani podnikatelům v oboru zbraní a střeliva. Obrázky opravdu smutné. Ale většina lidí se nepoložila a jede dál. Dvě stránky.

Úpravy systému Colt pro IPSC

Ladičsko-puškařsko-střelecký seriál Václava Martínka dospěl do čtvrté části. Jedna strana.

Jak vzniká pistole

Seriálek obrázků z uherskobrodské zbrojovky pokračuje i v tomto čísle.

Škorpion

A vše končí roztomilým obrázkem starobylého válečného stroje.


Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=391