Karel Krnka ve VÚA
Datum: Thursday, 27. February 2003 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Před krátkým časem zazněl na hoba stránkách (nikoli doslova takto) dotaz: Pozůstalost po Karlu Krnkovi je někde zašantročena? A my odpovídáme: Ani ne.

Osudy pozůstalosti po Karlu Krnkovi jsou tématem pro delší studium. Nicméně skutečností je, že nikoli nepodstatná část osobní pozůstalosti po K. Krnkovi je dnes uložena ve Vojenském ústředním archivu v pražské Invalidovně (pokud se nemýlím, tak Vojenský historický archiv je podsoučástí této instituce).

Pozůstalost tvoří 3 krabice a 2 velkoformátové desky. Najde se v nich ledacos, a mnoho jiného zase ne.

Není zde prakticky nic z materiálů osobního charakteru, nepočítáme-li další kopii Krnkova vlastního životopisu z roku 1922. Naopak se zde vyskytuje mimořádná spousta podkladů pro patentové přihlášky. Texty jsou samozřejmě psány rukou německy a ani školenému badateli se místy nečtou nejjednodušeji. Nezanedbatelné množství výkresů má monumentální rozměry, takže jejich reprodukce je značně ztížena (stranou ponechávám nikterak lidové ceny VÚA za reprodukční služby). Nechybějí brožurky obou Krnků. Hojně zastoupeny jsou v pozůstalosti časopisy, které K. Krnku svého času pochválily.

Přes všechny rezervy, které tato pozůstalost má, jde samozřejmě o mimořádně cenný zdroj informací, a to nikoli pouze přímo pro osobnost Karla Krnky. Práce s tímto fondem ovšem postupuje poměrně pomalu a na nějaký syntetický výsledek nemůže být ještě velmi dlouho ani pomyšlení. Tedy pokud by se člověk o něj vůbec pokoušel.

Osobně si z této pozůstalosti pouze vybírám některé menší, mému zaměření bližší celky, které se pokouším postupně zpracovat do nějakého smysluplného tvaru. Možná se ale časem najde bohatýr, který se k věci postaví čelem a zasvětí svůj život souhrnné rekonstrukci toho, jaký vlastně Karel Krnka byl a nakolik byl pro vývoj zbrojní techniky skutečně důležitý. Pokud bude ovšem vycházet pouze z materiálů ve Vojenském ústředním archivu, bude na nejlepší cestě stát se dalším Slaninou.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=401