Hellboy ve VÚA
Datum: Thursday, 13. March 2003 @ 13:15:00 CET
Téma: Články


Ve Vojenském ústředním archivu v Praze nemusíte nalézt vždycky jen materiály k dějinám zbrojní techniky a vojenství vůbec. Třeba právě teď tam natáčejí film Hellboy.

Tahle informace je jen taková blbůstka, ale snad ji naše čtenářstvo přijme s obvyklým pochopením.

Dnes jsem se po kratší přestávce opět vypravil na Invalidovny, čili Vojenského ústředního archivu v Praze. Kolkolem budovy spousta karavanů (jeden, hned zkraje, s nápisem Director) a dalších podobných vozidel, na zemi různé kabely, pár divných nicnedělajících maníků - což je nechvalně známé znamení, že se tu točí FILM. Film cizí, neboť tabulky informující, kde je catering a toalety a kam má jít kompars atd., byly v češtině a angličtině. A jedna z cedulek říkala, že se tu točí Hellboy.

To mě docela pobavilo. Ten komiks sice osobně neznám, ale už jsem o něm dost slyšel. Znalci mě případně opraví: Hellboy je jakýsi zplozenec ďábla s nevím čím, tajná zbraň Třetí říše, kterou však už Hitlerovci nestihnou nasadit, a tak padne do rukou Američanů a ti Hellboye využívají k řešení podivuhodných lapálií. A o tom to je. Není to k popukání?

A co že se točí ve VÚA? Zpovídáním pracovnic badatelny jsem se dozvěděl, že předmětem pozornosti cizozemského filmového štábu se staly zdevastovaně vyhlížející chodby Invalidovny, na nichž byl hbitě vybudován prý velmi působivý blázinec. Taky je prý kolem dost paňáců v německých uniformách.

Nu, doufejme, že tento vstřícný krok naší armády k filmovému umění (ha ha) bude mít pro objekt Invalidovny, který během srpnnových povodní dostal opravdu tvrdě zabrat, ozdravující efekt v podobě přílivu finančních prostředků z jistě nemalého pronájmu (třebaže natáčení má údajně trvat jen pár dní).

Když už jsme u povodní: Poměrně čerstvě je v předsíni badatelny VÚA naistalována výstavka věnovaná právě tomuto tématu. Ještě jsem neměl čas pořádně si ji prohlédnout, ale vypadá zajímavě. Mj. je tam sděleno, že vše podstatné bude zachráněno. Podrobnosti případně někdy příště.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=407