Čs. samopaly podruhé aneb Zapomenutý ČZ 247
Datum: Friday, 10. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Práce kvapná, málo platná. Včera jsem tu bez podkladů servíroval moudra, a takhle to dopadlo

Ve výčtu čs. sériově vyráběných samopalů (tj. automatických zbraní na pistolové střelivo) jsem ve včerejším příspěvku Čs. samopaly trapně zapomněl zmínit model ČZ 247, který byl druhou sériově zhotovovanou zbraní svého druhu u nás.

ČZ 247 byla celkem konvenční poválečná konstrukce České zbrojovky ve Strakonicích navazující na strakonickou "kulometnou pistoli vz. 38". Jediným novátorským prvkem na ní byla otočná objímka zásobníkové šachty, které umístění zásobníku do vertikální nebo horizontální polohy, popř. do mezipoloh.

Samopal v ráži 9 mm Parabellum se vyráběl v pobočném závodě České Zbrojovky v Uherském Brodě v letech 1948-49 v celkovém objemu přesahujícím 10 tisíc kusů. Primárně byl určen pro export do Egypta, k němuž však doslova v poslední chvíli nedošlo.

Další osudy těchto zbraní přesně neznám: Dostaly do výzbroje Lidových milicí, ale posléze byly (všechny? část?) odprodány do zahraničí. Zdá se, že jeden (jediný?) cílový stát se nacházel v Africe - v jedné za komunistů vydané knížce jsem totiž viděl jakési černoušky s ČZ 247 v ruce.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=41