Střelecký magazín 3/2003
Datum: Sunday, 16. March 2003 @ 09:24:36 CET
Téma: Články


Na titulní straně je československý samopal vz.38 spolu s diskovým zásobníkem a instrukční příručkou.

Po výstřelu

Několik zajímavých fotografií zbraní, pořízených ve chvíli, kdy střela již opustila hlaveň a impulz výstřelu působí na zbraň. Moc pěkné pokoukání.

Úvodník

Na straně 4 je redakční úvodník. Poněkud mne zarazilo povídání o tom, že stávající systém povolování zbraní, podléhajících podle zákona povolení, otevírá prostor pro korupci. Já myslím, že v této podobě ne.

Čtenářská soutěž o brokovnici Bretton

Soutěž s dost těžkými otázkami skončila a na straně čtyři najdeme nejen správné odpovědi, ale i jméno vylosovaného výherce.

Brokovnice Winchester Model 9410

Pod značkou Winchester a na principu osvědčeného modelu 94 se vyrábí brokovnice v ráži 410. A má zřejmě úspěch. Jedna stránka, autor -BŘ-.

Zkušenosti s Norincem

Martin Helebrant si před nějakou dobou koupil čínský klon Coltu 1911, tedy Norinco. S manželkou pistoli překřtili na norníka a nyní nás seznamuje s tím, jak se mu s norníkem dařilo i nedařilo. Je to velmi zajímavá osobní zkušenost. Mimochodem, toho Norníka budu jako odborně-veselý termín usilovně propagovat.

5,6 mm útočná puška Z 70

Na počátku 70.let 20.století byl samopal vz.58, jinak útočná puška, upravován taky pro náboj 5,56 NATO. A ještě k tomu byl puškový granátomet. Tři strany, autor Roman Plaček.

Maketa a sběratelské bodáky Kalašnikov

Iževskij mašinostrojitěľnyj zavod nenabízí Kalašnikovy jenom ve funkční verzi, ale také jako makety pro sběratele. Pro sběratele nabízí také bodáky, bohužel nenasaditelné na Kalašnikova. O tom všem píše na jedné straně David Pazdera, který se tomuto tématu v poslední době podezřele intenzivně věnuje.

Drážkovaná hlaveň

Zdeněk Faktor pokračuje ve svém seriálu o drážkování hlavní. Jsme ve století devatenáctém, zabýváme se mimo jiné stoupáním drážek a také prvními pokusy o vzájemnou zaměnitelnost součástek. Dvě strany.

Pistole W+F model 43

Jan Skramoušský se na dvou stranách zabývá historií jednoho švýcarského protytypu.

Švýcarská karabina vz.1893

Švýcarské zbrani jsou věnovány i následující tři strany SM. David Pazdera, jenž má zbraně rytíře Mannlichera nepochybně v oblibě a taky o nich leccos ví, se zde věnuje Mannlicherově karabině, na krátkou dobu zavedené zavedené a na v nevelkém množství vyráběné ve Švýcarsku.

Československý samopal vz.38

O tom, že se tento článek připravuje, vědí čtenáři G-I již delší dobu díky Davidu Pazderovi a jeho předběžné zprávě. Takže první díl je zde a jeho autora nepochybně uhodnete sami.

Grand M1

Třetí část rozsáhlého materiálu si všímá úprav zbraně na počátku její výroby a velikých vášní, teré její zavedení do výzbroje vyvolalo. Dost dobré. Autorem je samozřejmě Martin Helebrant.

Le Francais Modéle de Poche

Rubrika Test oldtimeru je tentokrát věnována výrobku francouzské Manufrance, který celkem překvapil. Dvě strany, autor MC.

Signální puška Berdan

Vladimír Dolínek nás systematicky seznamuje se zajímavými zbraněmi z Vojenského historického ústavu. Nyní je tedy na řadě berdanka, upravená v Rakousku na signální pušku. Skoro dvě strany.

Jaroslav Lugs: Ruční palné zbraně I

Vydání reprintu prvního dílu Lugsových Ručních palných zbraní oznamuje David Pazdera.

Bergmann MP 28,II

Na prostřední dvojstraně se skví zajímavý německý samopal.

Historie značky Sandrik

Dalším dílem pokračuje seriál Zdeňka Faktora o vývoji slovenského (ale nejen) podniku. Velmi zajímavé a takto ty nože mohu. Dvě strany.

Kulomety ŠKAS

O sovětském leteckém kulometu, ale i o jeho nástupcích referuje na třech stranách Jiří Fencl.

Zbraně Maginotovy linie

Seriál Vladimíra Kupky pokračuje statí o granátovém skluzu nebo spíše vrhači, velkorážném kulometu a minometu. Pokračování příště.

Přejímání bodáků vz.1895 v Československé státní zbrojovce

Jaké byly stanoveny podmínky pro přejímání bodáků státem z továrny, která je vyráběla? Jak se zkoušely? To najdeme v článku Davida Pazdery.

Zbraně mistrů sportovní střelby

Jan Brych se na dvou stranách zabývá libovolnou, standardní a sportovní malorážkou.

Čeští puškaři na Zemské jubilejní výstavě v Praze 1891

Tetřevovo povídání o tom, kdo z českých puškařů vystavoval na výstavě v Praze před více než sto lety. A jelikož tehdejší účastnící se již nemohou bránit, dovolil jsem si i několik vlastních spekulací.

Bayard model 1909 7,65 mm Browning

V rubrice o demontážích krátkých zbraní se Jan Skramoušský věnuje jedné méně známé belgické pistoli. Jen bych upřesnil, že majitel firmy Anciens Etablissements Pieper se nejmenoval Heinrich, ale Henri Pieper.

Náboje divokého západu

Třetí pokračování seriálu Jana Haase na dvou stranách.

Granáty Ketchum

U ručním granátu z americké občanské války referuje na třech stranách Martin V.Koller.

Bergmann model 1897

Této pistoli je věnován tradiční nákres ma zadní straně obálky.

Protože mne v době, kdy SM přišel na můj stůl, postihlo pracovní zaneprázdnění, doplněné následně protivnou virózou, dávám tento článek na G-I s velikým zpožděním, za což se čtenářům i redaktorům SM pokorně omlouvám.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=411